W Rzymie dzień bez samochodu. Zakaz dla diesli nie pomógł

W Rzymie dzień bez samochodu. Zakaz dla diesli nie pomógł

Włosi zdecydowali się na dość drastyczne rozwiązanie
Włosi zdecydowali się na dość drastyczne rozwiązanie
Źródło zdjęć: © East News
Tomasz Budzik
19.01.2020 11:57, aktualizacja: 22.03.2023 16:40

Europa walczy ze smogiem. W stolicy Włoch niedziela 19 stycznia jest pierwszym w 2020 r. dniem bez samochodu. Ale nie ostatnim.

Jakość powietrza w Rzymie od kilku dni jest skandaliczna, informuje polsatnews.pl. Powodem takiego stanu rzeczy są wysokie przekroczenia normy obecności pyłu PM10. We wtorek 14 stycznia w związku z tym zakazano poruszania się po sporej części miasta samochodami z silnikiem Diesla. Zakaz dotyczył nawet tych najnowszych, spełniających normę emisji Euro 6 i obowiązywał od 7.30 do 12.30 oraz od 16.30 do 20.30. Wykluczenie aut wysokoprężnych niewiele jednak dało, więc władze Rzymu posunęły się dalej.

W niedzielę 19 stycznia zakaz w podanych godzinach dotyczy w ogóle poruszania się samochodami spalinowymi. To nie koniec. Mieszkańcy włoskiej stolicy i przebywający tam turyści muszą przygotować się na kolejne ekologiczne niedziele. Zakazy poruszania się samochodami spalinowymi będą obowiązywać 9 i 23 lutego oraz 29 marca.

Zakazem objęto spory obszar Rzymu co oznacza, że uciążliwość nowej regulacji jest zmotoryzowanych znacząca. Niepokojące jest jednak to, że wykluczenie diesli tym razem nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Jeśli we włoskiej stolicy okaże się to regułą, będzie to istotny przyczynek do dyskusji nad właściwym kształtem regulacji mających poprawiać stan powietrza.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)