Poradniki i mechanikaUważaj na fake newsy: nie dostaniesz mandatu za brak zimówek. A przynajmniej nie w Polsce

Uważaj na fake newsy: nie dostaniesz mandatu za brak zimówek. A przynajmniej nie w Polsce

Opony całoroczne są w zupełności wystarczające na nasze warunki. Czytelnicy donoszą, że sprawdzają się nawet w górach.
Opony całoroczne są w zupełności wystarczające na nasze warunki. Czytelnicy donoszą, że sprawdzają się nawet w górach.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

17.11.2021 08:00, aktual.: 14.03.2023 14:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niektóre media piszą o obowiązku korzystania z opon zimowych i mandatach za ich brak. Dementujemy – w Polsce takiego obowiązku nie ma. Jest natomiast w niektórych krajach Europy.

W Polsce nigdy nie było i wciąż nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Rodziły się pomysły jego wprowadzenia, ale nic z tego nie wyszło. I prawdopodobnie jeszcze długo nie wyjdzie, bo nic w tej kwestii się nie dzieje.

Nieco inaczej jest w niektórych krajach europejskich. W jednych trzeba zakładać zimówki w określonym czasie (np. Litwa, Włochy), w innych trzeba mieć zimówki tylko w konkretnych sytuacjach (np. Czechy, Niemcy).

Zresztą niemieckie przepisy są dość liberalne, bo nakazują jazdę na oponach zimowych wyłącznie w zimowych warunkach, tj. śnieg, gołoledź, błoto pośniegowe, ale przy dobrej pogodzie już nie. Jest tam jednak pewna sprzeczność z logiką, bo istnieje możliwość jazdy na oponach typu M+S jako zamiennikach do zimówek, czyli m.in. na typowo letnim ogumieniu.

Oczywiście zalecamy jazdę na oponach zimowych lub całorocznych w okresie zimowym. Trzeba tylko pamiętać, że o oponie zimowej nie świadczy znak M+S (chyba, że jest to bardzo stare ogumienie), lecz symbol alpejski (3PMSF). O różnicach pisałem w poniższym artykule.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)