Kara za radio w aucie. 261 zł to tylko początek

Za radio trzeba płacić nawet jeśli z niego nie korzystamy
Za radio trzeba płacić nawet jeśli z niego nie korzystamy
Źródło zdjęć: © WP

20.05.2024 13:44, aktual.: 20.05.2024 19:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy za radio w samochodzie należy płacić abonament? W przypadku części samochodów jak najbardziej, a Poczta Polska nie rezygnuje z dochodzenia należności. Wiadomo już, ile osób przyłapano na gorącym uczynku.

W pierwszym kwartale 2024 r. wszczęto 5233 postępowań dotyczących nieopłacenia abonamentu za radio lub telewizję. W porównywalnym okresie 2023 r. takich postępowań było 5126 – informuje auto-swiat.pl. Część z tych przypadków dotyczy braku opłaty za radio zainstalowane w samochodzie.

Stawka za abonament radiowy na 2024 r. wynosi 8,70 zł miesięcznie lub 104,40 zł rocznie. Tyle powinno się uiszczać również w przypadku samochodu z zainstalowanym radioodbiornikiem. Wymóg ten nie dotyczy jednak osób prywatnych, które opłacają abonament za swoje mieszkanie. W takim przypadku nie trzeba już płacić za radio w samochodzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto więc musi płacić? Opłata jest obowiązkowa dla każdego samochodu firmowego. Jeśli więc firma ma flotę pojazdów, nie wystarczy zapłacić miesięcznie wspomnianej kwoty 8,70 zł. Taka należność obowiązuje za każdy samochód firmowy. Pracownicy Poczty Polskiej mają prawo sprawdzać, czy abonament jest opłacany przez firmę. A co jeśli nie jest?

Wykrycie przypadku braku uiszczenia opłaty oznacza karę w wysokości 30 stawek miesięcznych. W 2024 r. za radio będzie to więc 261 zł. To jednak nie wszystko, bo samo zapłacenie kary nie oznacza, że zaległości idą w niepamięć. Przedsiębiorca będzie musiał zapłacić należność za czas, w którym ignorował swój obowiązek. Może więc z tego wyjść bardziej konkretna kwota, a do wszystkiego należy jeszcze doliczyć stratę czasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)