Opel Combo C

Generacja
Opel Combo C

Opel Combo drugiej generacji został przedstawiony rok po premierze Corsy C. Z wyglądu był identyczny z Corsą w przedniej części nadwozia. Od przedniego słupka samochód prezentował się już inaczej. Słupek A został poprowadzony sporo wyżej niż w zwykłej Corsie. Co prawda przednie drzwi przypominały kształtem te zastosowane w osobowym samochodzie, jednak ich górna część w rzeczywistości była zupełnie inna.

W przeciwieństwie do poprzednika nowy Combo miał nie „doklejoną” przestrzeń bagażową, ale zintegrowaną z przednią częścią wozu. W Combo I inna szerokość przestrzeni ładunkowej wynikała z chęci zmieszczenia w niej europalety, a oryginalna Corsa była za wąska. Corsa C była sporo szersza i mieściła się w niej (przynajmniej teoretycznie) europaleta, więc udało się przednią i tylną część samochodu połączyć tak, żeby tworzyły całość.

Podobnie jak Combo I Combo II sprzedawano w wersji towarowej i osobowej, zwanej Combo Tour Tramp (gdzieniegdzie auto nosiło nazwę Combo Tour Arizona). W odmianie towarowej instalowano z prawej strony przesuwne drzwi, a z tyłu montowano szeroko otwierające się dwa skrzydła. Z kolei w odmianie osobowej przesuwne drzwi zamontowane były po obu stronach pojazdu.

W wersji przystosowanej do przewozu większej liczby osób za kierowcą i pasażerem znajdowała się składana, demontowalna kanapa, mieszcząca trzy osoby. Siedzenie było wyposażone oczywiście w pasy bezpieczeństwa. Tour Tramp miał przeszkloną część bagażową, co też dawało kierowcy dobrą widoczność w każdym kierunku.

Deska rozdzielcza i fotele z przodu były takie same jak w Corsie C. Materiały zastosowane do wykończenia deski rozdzielczej oraz siedzeń nie miały najlepszej jakości, ich spasowanie także nie było najwyższej próby, ale nie odbiegały od średniej w swojej klasie.

Miejsca w przedniej części wozu było dużo. Szczególnie dało się to odczuć nad głowami, bo linia dachowa przebiegała znacznie wyżej niż w normalnej Corsie. Opel postarał się także, żeby w kabinie nie zabrakło różnego rodzaju schowków, instalując kieszenie tu i ówdzie.

Większa przestrzeń bagażowa mieściła bez problemu europaletę i dawała możliwość przymocowania towaru tak, żeby nie przesuwał się podczas jazdy. Tylne zawieszenie zestrojono sztywniej niż w Corsie, tak żeby można było przewozić na nim większe ciężary. Z tego powodu Combo Tour cechuje się mniejszym komfortem na tylnej kanapie.

Pewien problem stanowiło wyciszenie auta. Już Corsa C nie była najlepsza pod tym względem, ale w Combo było to jeszcze bardziej odczuwalne ze względu na duży bagażnik, prawie wcale niewygłuszony. Z tego względu do wnętrza dostawały się szumy opływającego nadwozie powietrza i hałasy pracującego zawieszenia.

Obok takich zalet, jak duża przestrzeń bagażowa, spora ilość miejsca dla pasażerów i niezłe silniki, Combo miało poważną wadę w postaci korozji. Choć wóz drugiej generacji jest wyraźnie lepiej zabezpieczony przed rdzą, to jednak pojawiają się na jego nadwoziu jej oznaki.

Opla Combo II oferowano z szeroką paletą silników, w tym jedną jednostką przystosowaną do spalania gazu ziemnego. Był to 1,6-litrowy silnik z 16-zaworową głowicą o mocy 94 KM. Jego odmiana z prostszą 8-zaworową głowicą spalała tylko benzynę. Podstawowym motorem na większości rynków był mały i słaby 1,3-litrowy silnik benzynowy. Znacznie lepsze osiągi zapewniała 1,4-litrowa jednostka z systemem Twinport o mocy 90 KM.

Do wyboru były też dwa diesle. Mniejszy z nich miał objętość skokową 1,3 i moc 75 KM. Większy, 1,7-litrowy silnik sprzedawany był w trzech konfiguracjach. W pierwszej nie miał doładowania, w drugiej został wyposażony w turbosprężarkę, a w trzeciej do turbosprężarki dołożono międzystopniową chłodnicę powietrza doładowującego, dzięki czemu jednostka osiągała moc 100 KM.
Produkcję Opla Combo II (Combo C) zakończono w 2011 roku, zastępując go nowym modelem o nazwie Combo, opracowanym wspólnie z firmą Fiat.

4.39
Ocena na postawie 34 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaOpel
ModelOpel Combo
Produkcja od2001
Produkcja do2005

Wybrane wersje Opel Combo C

Inne generacje Opel Combo

Inne modele Opel

Oceny użytkowników (1)

Opel Combo C: newsy, testy i recenzje

Używana Alfa Romeo 159. Nie tak straszna, jak mówią

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie