Mitsubishi Outlander 1 generacji

Generacja
Mitsubishi Outlander 1 generacji

Outlander (I) to crossover produkowany przez wielobranżowy japoński koncern Mitsubishi w latach 2001-2006.

Outlander to nic innego jak Mitsubishi Airtrek, czyli niewielki SUV przeznaczony na rynek japoński.
Auto ma 5-drzwiowe klasyczne nadwozie typu kombi, z umieszczonym z przodu silnikiem. Nie zachwyca stylizacją, ale może się podobać osobom, które cenią proste, klasyczne linie. W porównaniu z japońskim Airtrekiem Outlander jest dłuższy o około 130 mm. Wynika to z tego, że w europejskiej wersji (sprzedawanej także w Polsce) zmieniono kilka detali nadwozia. Inna jest pokrywa silnika, przedni i tylny zderzak oraz przednie reflektory. Osłonę chłodnicy uformowano tak, żeby jej styl wpisywał się w koncepcję wyglądu innych modeli Mitsubishi, m.in. Lancera 8. generacji. W porównaniu z Airtrekiem Outlander jest nieco bardziej wyrazisty, jeśli chodzi o wygląd karoserii.

Nadwozie tego SUV-a mieści swobodnie cztery osoby. Jedynie piąty pasażer, zajmujący środkowe miejsce na tylnej kanapie, może nieco narzekać na brak miejsca nad głową i na nogi. Siedzenia są niezbyt duże i dość miękkie, ale osoby średniego wzrostu powinny być w pełni zadowolone.

W Outlanderze zastosowano nieco podniesione zawieszenie, dzięki czemu auto mogło w miarę sprawnie poruszać się po utwardzonych, ale nie asfaltowych drogach oraz bez problemu pokonywać podjazdy i wyższe krawężniki.

Mimo zastosowania układu napędu na cztery koła ten SUV Mitsubishi nie nadawał się w trudniejszy teren z powodu zbyt małego prześwitu oraz braku blokad mechanizmów różnicowych. Wiele Outlanderów ma napęd tylko na przednią oś.

Outlander/Airtrek pierwszej generacji produkowany był z trzema silnikami w czterech specyfikacjach. Najmniejsza jednostka napędowa 4G63 miała objętość skokową 2,0 l, moc 126 KM oraz maksymalny moment obrotowy 173 Nm przy dość wysokich obrotach wału korbowego, bo wynoszących 4500 obr./min.

Ten sam silnik występował też w wersji z turbodoładowaniem. W większości krajów europejskich motor ten osiągał moc 202 KM i maksymalny moment obrotowy 303 Nm. Tak wyposażony Outlander potrzebował tylko 7,8 s na przyspieszenie od 0 do 100 km/h. W wersji japońskiej auto miało jednak tę samą jednostkę silnikową wzmocnioną do 240 KM (moment obrotowy wynosił 343 Nm).

Drugim silnikiem był 4G64, czyli agregat o objętości skokowej 2,4 l, ale wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa. Pierwsze wersje tego silnika mają dość nietypową budowę, bo przy czterech cylindrach i wymagającym wtrysku bezpośrednim Mitsubishi pozostawiło rozrząd z dwoma zaworami na każdy cylinder. W późniejszej wersji przebudowano układ rozrządu na 16-zaworowy z dwoma wałkami w głowicy.

W Outlanderze silnik ten miał moc, w zależności od wersji, od 132 KM do 138 KM. Na niektórych rynkach z tym silnikiem łączono 4-biegową, półautomatyczną skrzynię biegów z systemem INVECS-II, natomiast spotykane w Polsce modele mają najczęściej 5-biegową, manualną skrzynię biegów.
Ostatnim z silników był motor 4G69, również o objętości wynoszącej 2,4 l. To źródło napędu z kolei charakteryzowało się pośrednim wielopunktowym wtryskiem paliwa i systemem rozrządu z jednym wałkiem w głowicy. 4G69 miał za to system zmiany czasu otwarcia i zamknięcia zaworów MIVEC.
Budowany w Japonii silnik osiągał moc około 160 KM przy 5750 obr./min i maksymalny moment obrotowy 219 Nm przy 4000 obr./min. Motor był wykorzystywany m.in. w modelu Galant.

Wprowadzony w Europie do sprzedaży dopiero w 2003 roku Outlander charakteryzuje się dość dużą przestrzenią bagażową i ładunkową.

Do jego zalet należą nadwozie na podwyższonym zawieszeniu ułatwiające jazdę po polskich dziurawych drogach oraz wytrzymałe układy napędowe. Plusami są także nie najgorszej jakości wnętrze i sporo możliwych do zakupienia dodatków podnoszących bezpieczeństwo jazdy.

Do wad Outlandera należy zaliczyć mało atrakcyjny wygląd, niezbyt trwałe zawieszenie oraz wrażliwy na jakość paliwa benzynowy silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa.

W 2005 roku pojawił się Outlander drugiej generacji, ale przez jakiś czas obydwa samochody sprzedawano równocześnie.

4.44
Ocena na postawie 30 opinii Zobacz opinie
Oceń produkt Dodałeś już ocenę
Ogólne wrażenia:
Silnik:
Wnętrze:
Koszty użytkownia:

Szybkie fakty
MarkaMitsubishi
ModelMitsubishi Outlander
Produkcja od2003
Produkcja do2007

Wybrane wersje Mitsubishi Outlander 1 generacji

Inne generacje Mitsubishi Outlander

Inne modele Mitsubishi

Oceny użytkowników (9)

Mitsubishi Outlander 1 generacji: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie