Rover 16

Model
Rover 16 Zobacz 2 zdjęcia

Rover 16 to średniej klasy samochód produkowany przez pochodzące z Anglii przedsiębiorstwo Rover w latach 1937 – 1940 oraz 1945 – 1948. Ponadto, Rover 16 pojawił się na rynku, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie na silniejsze silniki oraz zastąpić przestarzały model Rover Meteor 16, dlatego egzemplarze auta wyposażono w jednostki o mocy 14 KM i pojemności 2 litrów. Po zakończeniu produkcji Rovera 16, w ofercie producenta zastąpił go Rover Meteor 16.

Rover 16 – dane techniczne

Rover 16 z mocno profilowaną linią nawiązywał do istniejących modeli producenta Rover 10 i Rover 12 z tą różnicą, że egzemplarz określany jako 16 posiadał dłuższy i bardziej zaokrąglony tył. Z tego powodu, użytkownicy podczas kupna samochodu wybierać mogli spośród kilku wersji nadwozia, kolejno 4-drzwiowego sedana, 4-drzwiowego sedana ze sportowym zawieszeniem i 2-drzwiowego sportowego coupe. Z drugiej strony, Rover 16 otrzymał od producenta tylko jeden model silnika, który posiadał 2,147 litra pojemności i automatyczną skrzynię z 6 biegami. Jednostka zasilana była benzyną, a układ chłodzenia wykorzystywał w swoim działaniu wodę, więc aby uprościć konstrukcję producent zdecydował się umieścić silnik z tyłu bryły nadwozia, przekładając napęd na przód konstrukcji. Dzięki temu udało się uzyskać mniejszą masę całkowitą auta, zwiększyć przestrzeń wewnątrz kabiny oraz znacznie uprościć model jazdy.

Rover 16 - wyposażenie

Rover 16 posiadał niezłej jakości wnętrze, które użytkownicy chwalili za pojemność i eleganckie wykończenie. Ponadto, elegancka tapicerka posiada czarne wykończenia wykonane z wytrzymałych włókien sztucznych, co łatwo można zaobserwować w wieloletnich modelach Rovera 16, gdzie tapicerka znajduje się najczęściej w bardzo dobrym stanie. Warto zwrócić również uwagę na zamontowane zegary, które są wyraźne i dobrze podświetlone, co przydatne jest szczególnie podczas jazdy nocą. Również rozmieszczenie schowków i szufladek jest intuicyjne i łatwo dostępne zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Oprócz tego Rover 16 charakteryzuje konstrukcja, która opiera się o silnik na stałe połączony ze skrzynią biegów i główną przekładnią tworząc z nimi jeden wspólny układ. W ten sposób, wymiary Rovera 16 są krótsze o ok. 20 cm od wcześniejszego modelu, co przekłada się na większy bagażnik, którego pojemność wynosi ok. 60 litrów.

Rover 16 - wymiary

Rover 16, jak już zostało wspomniane, posiadał dłuższe zawieszenie, dlatego jego osie zostały rozstawione przez producenta na odległość 2870 mm. W ten sposób auto ma 4445 mm długości i 1588 mm szerokości całkowitej oraz dysponuje zbiornikiem paliwa o pojemności ok. 50 litrów, co sprawia, że podczas długiej jazdy nie ma częstej potrzeby zatrzymywania się na dodatkowe tankowanie.

Rover 16 – osiągi

Rover 16, dzięki zastosowaniu nowego, mocniejszego silnika mógł pochwalić się prędkością maksymalną znajdującą się na poziomie 124 km/h. To dużo, tym bardziej że eksperci ''The Times'' ocenili model jazdy Rovera 16 jako ''wygodny i bezpieczny, pomimo pokonywania ostrych zakrętów z dużą prędkością'' oraz ''cichy, jak na silnik o pojemności ponad 2 litrów.

4.19
Ocena na postawie 12 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaRover
TypSamochód osobowy
SegmentC

Inne modele Rover

C - Inne modele

Rover 16: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie