GMC Envoy

Model
GMC Envoy Zobacz 3 zdjęcia

GMC Envoy to średniej klasy miejski crossover produkowany przez amerykańskiego giganta General Motors w latach 1998 – 2008 z dwuletnią przerwą od 2000 do 2002, kiedy został przeprojektowany i odświeżony. Auto w oficjalnej sprzedaży pojawiło się wyłącznie na rynku amerykańskim. GMC Envoy w 2008 roku zastąpiony został przez GMC Terraina, a za jego największą konkurencję uważano m.in. modele Chevroleta Trailblazera i Isuzu Ascendera.

GMC Envoy - historia

W 1998 roku, kiedy GMC Envoy wchodził na rynek, miał być luksusową wersją starszego GMC Jimmy. Przez cały okres produkcji ukazały się cztery generacje samochodu, nie licząc wersji o innej długości. Auto zebrało dobre recenzje i przyjęło się na trudnym amerykańskim rynku. Mimo to GMC nigdy nie zdecydowało się na eksport modelu na inne kontynenty. Po zakończeniu produkcji w 2008 roku jego miejsce zajął GMC Terrain i często wspominany GMC Acadia, czyli większa wersja standardowego Envoy'a.

GMC Envoy – dane techniczne

W GMC Envoy stosowano dwa rodzaje napędów. Silnik o pojemności LL8 I6 i LM4 V8 o pojemności 5,3 l. Silniki obsługiwała 4-biegowa automatyczna skrzynia, a jednostka umieszczona była z przodu pojazdu. Napęd skierowano wyłącznie na tylną oś. Takie rozwiązania pozwalały na lepszą kontrolę modelu jazdy szczególnie podczas trudnych warunków jak niska temperatura w zimie czy gołoledź.

GMC Envoy - wymiary

GMC Envoy występował w trzech wersjach rozmiarów. Podstawowy model posiadał długość 4867 mm, średni 5273 mm (XL) aż do 5293 mm w przypadku najdłuższego (XUV). Przy szerokości 1897 mm i wysokości 1826 mm w przypadku podstawowej, 1918 mm (XL) i 1956 mm (XUV). Rozstaw osi GMC Envoy wynosił 2870 mm i aż 3277 mm dla wersji XL i XUV. SUV ważył 2007 kg przy maksymalnym załadunku wynoszącym 2517 kg.

GMC Envoy – wyposażenie

GMC Envoy chwalony był za dobrze zaprojektowane wnętrze. Producent zadbał o komfort podróżujących, umieszczając system kontroli foteli na środku pojazdu, za hamulcem ręcznym. GMC Envoy miał skórzane wykończenia, a elementy deski rozdzielczej i zegary pokryte zostały wzmacnianym plastikiem. Ponadto SUV wyposażony był w elektrycznie sterowane lusterka i szyby, klimatyzację, radio FM, zmieniarkę CD, bardzo często odtwarzacz DVD, opcjonalnie szyberdach i dodatkowe oświetlenie. Zegary inspirowane sportowymi modelami były duże i dobrze oświetlone dlatego w nocy GMC Envoy prowadził się równie wygodnie.

GMC Envoy – spalanie

Spalanie GMC Envoy kształtuje się na niezłym poziomie jak na wykorzystane silniki tej klasy. Przy ekonomicznej jeździe po mieście GMC dochodzi do 15 l/100 km, co w przypadku trasy spada na ok. 10 l/100 km. Jazda mieszana wymaga ok. 13 l/100 km. Poziom spalania to jeden z niewątpliwych atutów GMC Envoy, który przecież nie należy do najmniejszych SUV-ów.

GMC Envoy – bezpieczeństwo

GMC Envoy otrzymał słabą ocenę w teście bezpieczeństwa IIHS. Z tego powodu producent w każdej wersji umieścił system ABS z EBD. Crossover posiada również szereg poduszek powietrznych przeznaczonych zarówno dla kierowcy, jak i pasażera. Pomimo tego niski wskaźnik bezpieczeństwa pozostał głównym problemem amerykańskiego SUV-a.

4.92
Ocena na postawie 34 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaGMC
TypSamochód osobowy
SegmentI

Generacje GMC Envoy

Inne modele GMC

I - Inne modele

GMC Envoy: newsy, testy i recenzje

Autokult odc.3 - Nowa Toyota Supra, Opel GTX Experimental, Red Bull Ring

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie