Chevrolet Chevelle

Model
Chevrolet Chevelle Zobacz 2 zdjęcia

Chevelle to samochód osobowy zaliczający się do aut klasy średniej, który był produkowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Chevrolet. Chevrolet Chevelle był wytwarzany głównie w Stanach Zjednoczonych, a poza tym również w Kanadzie i – przez krótki czas – w Belgii.

Chevrolet Chevelle – najważniejsze informacje

Produkcja Chevroleta Chevelle ruszyła w 1963 r., jednak auto trafiło do sprzedaży dopiero rok później. Chevroleta Chevelle wyróżniał fakt, że był to samochód oferowany z aż 6 różnymi typami nadwozia. W salonach dostępne były następujące wersje tego auta:

  • Chevrolet Chevelle sedan (2- lub 4-drzwiowy);
  • Chevrolet Chevelle coupe;
  • Chevrolet Chevelle coupe utility;
  • Chevrolet Chevelle kombi;
  • Chevrolet Chevelle kabriolet;
  • Chevrolet Chevelle hardtop (2- lub 4-drzwiowy).

Dodatkowo w 1973 r. pojawiły się sportowe wersje Chevroleta Chevelle. Natomiast w 1976 r. rozpoczęła się produkcja Chevroleta Chevelle Laguny, który mimo wielu wspólnych cech, jest czasem uznawany za odrębny model.

Koniec produkcji Chevroleta Chevelle nastąpił w 1977 r., po 13 latach obecności tego auta na rynku motoryzacyjnym. Przez ten czas powstały 3 generacje Chevroleta Chevelle. Jego następcą został Chevrolet Malibu.

Chevrolet Chevelle – dane techniczne

W Chevrolecie Chevelle montowano wyłącznie duże silniki – dowodem na to jest fakt, że najmniejszy z nich posiadał i tak znaczną, 3.2-litrową pojemność i 6 cylindrów rozmieszczonych wzdłuż skrzyni korbowej. Z kolei największy był silnik V8 typu Big Block, który miał aż 7.4 l pojemności!

Ciekawą sprawą były przekładnie, w które wyposażano Chevroleta Chevelle. Charakteryzowała je bowiem bardzo niewielka liczba biegów. I tak automatyczna skrzynia biegów Chevroleta Chevelle miała raptem 2 lub 3 stopnie, natomiast manualna – od 3 do 4 przełożeń.

4.80
Ocena na postawie 7 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy

Generacje Chevrolet Chevelle

Inne modele Chevrolet

Chevrolet Chevelle: newsy, testy i recenzje

Autokult odc.2 - Poznań Motor Show, McLaren 600LT i używana Alfa 159

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie