Chevrolet Cobalt

Model
Chevrolet Cobalt Zobacz 4 zdjęcia

Chevrolet Cobalt to kompaktowy samochód osobowy, który zastąpił modele Cavalier oraz Prizm. Produkcja Chevroleta Cobalta zaczęła się w 2004 r., a do sprzedaży auto weszło rok później, utrzymując się na rynku przez 6 lat.

Chevrolet Cobalt – najważniejsze informacje

Chevrolet Cobalt był wytwarzany w Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku. Produkowano go na płycie podłogowej GM Delta, na której powstały też Saturn ION oraz Pontiac G5.

Chevroleta Cobalta można było kupić z 2 typami nadwozia. Lepiej sprzedawał się Chevrolet Cobalt sedan (4-drzwiowy), jednak swoich zwolenników miała również wersja coupe tego modelu (mniejsza, 2-drzwiowa). Za wygląd jednej i drugiej odpowiadał projektant Phil Zak.

Sprzedaż Chevroleta Cobalta najlepiej wyglądała w początkowych latach jego produkcji. Przez 3 lata z rzędu – w 2005, 2006 i 2007 r. – w samych Stanach Zjednoczonych nabywców znajdowało ponad 200 tys. egzemplarzy tego samochodu. Natomiast w 2009 r. Chevrolet Cobalt po raz pierwszy osiągnął wyraźnie zły wynik sprzedażowy (przehandlowano niespełna 105 tys. sztuk pojazdu).

Dwa lata później było już jasne, że Chevrolet Cobalt znika z rynku, ponieważ amerykańskiej firmie brakowało koncepcji na jego reanimację. I właśnie wtedy, w 2011 r., m.in. dzięki dobrym okazjom cenowym, samochód po raz ostatni zanotował w miarę przyzwoity wynik sprzedażowy, znajdując 127 tys. nowych klientów.

Za następców Chevroleta Cobalta uważa się samochody 2 firm, z których obie były wówczas (i nadal są) własnością koncernu General Motors. Pierwszym jest model Cruze (podobnie jak Colt produkowany pod nazwą Chevrolet), który cieszy się opinią bardziej naturalnego sukcesora, zaś drugim Buick Verano.

Chevrolet Cobalt – dane techniczne

Wszystkie silniki Chevroleta Cobalta posiadały 4 cylindry umiejscowione wzdłuż skrzyni korbowej. Były to modele z linii Ecotec, których pojemność wynosiła od 2 do 2.4 l. Dwulitrowe jednostki napędowe były oferowane również w wersji turbo, która charakteryzowała się największą mocą (260 KM). Pod względem mocy najgorzej prezentował się silnik Ecotec L61, który miał 145 KM (później ta wartość nieznacznie wzrosła - do 148 KM).

Klienci kupujący Chevroleta Cobalta mogli wybrać samochód z manualną, 5-stopniową przekładnią (modele F35, Getrag F23) lub automatyczną skrzynią biegów mającą 4 przełożenia (model 4T45).

Chevrolet Cobalt – bezpieczeństwo

Chevrolet Cobalt został poddany testom zderzeniowym, które przeprowadził amerykański instytut IIHS. W badaniach wzięły udział dwie wersje Chevroleta Cobalta – jedna bez bocznych poduszek powietrznych, druga wyposażona w tego rodzaju zabezpieczenie. Poziom ochrony, jaką Chevrolet Cobalt pozbawiony bocznych poduszek powietrznych zapewniał pasażerom, został oceniony jako niedostateczny, natomiast pojazd z kurtynami powietrznymi zamontowanymi w bocznych drzwiach gwarantował, zdaniem specjalistów z IIHS, jedynie "akceptowalną ochronę". W tym samym teście Chevrolet Cobalt uzyskał ocenę "dobry" w kontekście zderzeń czołowych.

Co więcej Chevrolet Cobalt przeszedł też testy zderzeniowe organizowane przez instytucję NHTSA, która ocenia bezpieczeństwo w pięciogwiazdkowej skali, gdzie 1 przyznana gwiazdka oznacza najgorszą możliwą notę, a 5 gwiazdek – najlepszą. Z testów wynikło, że Chevrolet Cobalt najlepiej radzi sobie z ochroną kierowcy podczas zderzeń przednich, jak również z ochroną pasażerów w przypadku zderzeń bocznych-tylnych. Z kolei najgorsze zabezpieczenie samochód daje kierowcy w sytuacji, w której inny pojazd uderza w jego bok.

3.47
Ocena na postawie 49 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentC

Generacje Chevrolet Cobalt

Inne modele Chevrolet

C - Inne modele

Chevrolet Cobalt: newsy, testy i recenzje

Red Bull Ring z bliska. Arena z dużymi przewyższeniami i szybkimi łukami

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie