Chevrolet Celebrity

Model
Chevrolet Celebrity Zobacz 2 zdjęcia

Celebrity to auto osobowe zaliczające się do klasy średniej, które było sprzedawane pod marką Chevrolet. Co ciekawe Chevrolet Celebrity był produkowany w aż 6 krajach. Poza Stanami Zjednoczonymi były to: Meksyk, Kanada, Argentyna, Kolumbia i Wenezuela.

Chevrolet Celebrity – najważniejsze informacje

Produkcja Chevroleta Celebrity wystartowała w 1981 r., a sprzedaż auta – w 1982 r. W salonach model Celebrity zastąpił Chevroleta Malibu.

Do typów nadwozia, z jakimi występował Chevrolet Celebrity, zaliczało się 2-drzwiowe coupe, 4-drzwiowe kombi i również 4-drzwiowy sedan. Wersja kombi Chevroleta Celebrity nie powstała jednak od razu, a dopiero 2 lata po debiucie tego modelu.

Z produkcji najszybciej wycofano Chevroleta Celebrity w wersji coupe – stało się tak w 1988 r. Z kolei Chevrolet Celebrity sedan zniknął z rynku rok później.

Chevrolet Celebrity powstał na platformie A-Body. Ten model płyty podłogowej posłużył też do stworzenia m.in. Pontiaca 6000, Oldsmobile'a Ciery oraz Buicka Century'ego.

Rok 1990 był ostatnim, w którym Chevrolet Celebrity był obecny na rynku motoryzacyjnym. Auto zostało zastąpione przez Chevroleta Luminę.

Wersje Chevroleta Celebrity

W 1984 r. w ofercie Chevroleta pojawiła się nowa wersja modelu Celebrity nazwana Eurosport. W Chevrolecie Celebrity Eurosport sporo rzeczy – m.in. 14-calowe stalowe felgi i zawieszenie - dopasowano pod sportową charakterystykę auta. Ponadto Chevrolet Celebrity Eurosport został wyposażony w przyciemniane szyby, a wiele spośród jego elementów, np. kierownica, było utrzymanych w czarnym kolorze.

Istniała też limitowana edycja tego modelu znana jako Chevrolet Celebrity Eurosport VR. Produkowano ją tylko dwa lata, od 1987 do 1988 r. Co ciekawe firma Chevrolet wytwarzała model Celebrity Eurosport VR z karoserią w jedynie czterech kolorach: białym, czarnym, czerwonym i srebrnym. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że auta z rocznika 1987 były dostępne z ekskluzywnym wyposażeniem obejmującym m.in. pojedyncze fotele (zamiast łączonego tylnego siedzenia), trójkolorowe panele w drzwiach i czerwone dywaniki.

Ponieważ jednak do Chevroleta Celebrity Eurosport VR przylgnęła łatka zbyt drogiego samochodu, od 1988 r. produkowano go już bez tylu udogodnień. Klienci mogli kupić ten pojazd ze standardowym wyposażeniem lub w nieco bardziej komfortowej wersji CL.

Chevrolet Celebrity – dane techniczne

W Chevrolecie Celebrity montowano całą gamę różnorodnych silników, wśród których dominowały jednak spore benzynowe jednostki V6. Tylko egzemplarze auta z pierwszych lat produkcji posiadały mniejszy, 2.5-litrowy motor mający 4 cylindry rozmieszczone wzdłuż wału korbowego. Jedynym dieslem był natomiast 4.3-litrowy motor z 6 cylindrami o widlastym układzie.

Poza tym Chevrolet Celebrity posiadał tylko napęd na tylną oś, przenoszony zarówno za pomocą manualnych, jak i automatycznych skrzyń biegów. Klienci, którzy chcieli kupić Chevroleta Celebrity z automatyczną przekładnią 3- bądź 4-stopniową, musieli jednak dopłacić. W cenę pojazdu wliczony był wyłącznie ręczny mechanizm typu Getrag z 5 przełożeniami.

4.46
Ocena na postawie 32 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaChevrolet
TypSamochód osobowy
SegmentD

Generacje Chevrolet Celebrity

Inne modele Chevrolet

D - Inne modele

Chevrolet Celebrity: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie