Citroën C3 Picasso

Model
Citroën C3 Picasso Zobacz 3 zdjęcia

Citroën C3 Picasso to minivan produkowany w Słowacji, w mieście Trnawa, od 2009 roku. Konstrukcję tego rodzinnego auta oparto na platformie modelu C3 należącego do segmentu B. Citroën stworzył ten samochód, by podjąć walkę o rynek minivanów z takimi graczami jak Opel Meriva czy Fiat Idea. Ze względu na przynależność Citroëna do grupy PSA dzieli on niektóre podzespoły z innymi autami tego konsorcjum.

Z zewnątrz C3 Picasso nie przypomina ani pierwszej, ani drugiej generacji modelu, który stanowił dla niego podstawę. Nadwozie jest pełne okrągłości. Jego stylizacja ewidentnie należy do nowego nurtu designerskiego Citroëna. Duże przednie lampy sięgają niemal do przedniej szyby. Dzięki osadzeniu ich wysoko i umieszczeniu jeszcze kilku zaokrąglonych elementów na przednim pasie C3 Picasso wydaje się bardzo masywny jak na swoje rozmiary. Innym wyróżnikiem tego modelu jest duża powierzchnia okien. Wrażenie ogromnej powierzchni szyb potęgują wykończone w czarnym kolorze słupki, oddzielające poszczególne okna. Nadwozie modelu C3 Picasso jest wysokie, a mimo to auto wygląda dość zgrabnie. Tył rodzinnego minivana został wyoblony przez stylistów francuskiego producenta jeszcze bardziej niż reszta nadwozia. Tylna szyba osadzona jest wysoko i wizualnie stanowi jedność z przyciemnionymi tylnymi lampami.

Dzięki dużej przeszklonej powierzchni nadwozia wnętrze modelu C3 Picasso jest bardzo jasne. Wygląda ono nowocześnie między innymi dzięki wielu z pozoru niezauważalnym detalom, które stanowią zwartą całość. Przykładem może być kształt kratek nawiewów, które osadzone są w metalicznych obudowach. Jeden z elementów charakterystycznych wnętrza C3 Picasso to konsola instrumentów pokładowych umieszczona zamiast za kierownicą – centralnie. Ponieważ jest to z założenia auto rodzinne, Citroën zadbał, by podróżujący z tyłu pasażerowie mieli zapewniony komfort na dobrym poziomie. Nawet wysokie osoby siedzące z tyłu nie będą narzekać na ilość miejsca. Na plecach przednich foteli zamontowano rozkładane stoliki. Występują one jedynie jako opcja.

Dodatkowe wyposażenie oprócz stolików obejmuje dach panoramiczny, system radionawigacyjny z 7-calowym ekranem, odtwarzaczem CD MP3/WMA, wejściem AUX i zestawem głośnomówiącym Bluetooth. Oprócz systemu multimedialnego C3 Picasso ma również automatyczną, dwustrefową klimatyzację, rozpylacz zapachów i wiele innych dodatków.

Paleta silników tego rodzinnego Citroëna obejmuje 5 jednostek napędowych. Należą do nich dwa motory zasilane olejem napędowym i trzy silniki benzynowe. Najsłabszą jednostką z zapłonem iskrowym jest czterocylindrowe 1,4 VTi o mocy 95 KM i momencie obrotowym wynoszącym 135 Nm. Niemal identyczne parametry ma wariant Euro 5 wyżej wymienionego silnika. Różni się on od podstawowej wersji jedynie 1 Nm momentu obrotowego więcej oraz lepszą emisją dwutlenku węgla i mniejszym spalaniem benzyny. Najmocniejszym silnikiem oferowanym przez Citroëna w modelu C3 Picasso jest 1,6 VTi generujący 120 KM i 160 Nm. To jednocześnie najmniej ekonomiczna jednostka. Średnio spala 6,9 l benzyny na 100 km. Dwa pozostałe motory to 1,6 Hdi i 1,6 HDi FAP. Pierwszy z nich jest najbardziej oszczędną z dostępnych w C3 Picasso jednostek: spala średnio 4,8 l oleju napędowego na 100 km, przy rozwijanych 90 KM i 215 Nm. Niewiele więcej, bo 5 l/100 zużywa drugi motor o zapłonie samoczynnym. Generuje on 19 KM i 25 Nm więcej niż podstawowy silnik 1,6 HDi. Moment obrotowy przenosi na koła 5- lub 6-biegowa przekładnia.

Citroën C3 Picasso jest wciąż produkowany. W tym modelu często występują awarie spryskiwaczy przy temperaturach poniżej zera stopni. Niestety, może być to uciążliwe, ponieważ to właśnie w zimie najczęściej trzeba czyścić szyby. W C3 Picasso krytykowana jest najczęściej 5-biegowa skrzynia. Warto więc rozważyć wybór przekładni o sześciu przełożeniach. Na jaki silnik się zdecydować? Najlepszym kompromisem będzie mocniejszy diesel – 1,6 HDi FAP. Zapewnia on poprawną dynamikę jazdy i nie obciąża nadmiernie budżetu rodzinnego podczas wizyt na stacjach benzynowych.

3.79
Ocena na postawie 12 opinii
Oceń produkt Dodałeś już ocenę

Szybkie fakty
MarkaCitroen
TypSamochód osobowy
SegmentB

Generacje Citroën C3 Picasso

Inne modele Citroen

B - Inne modele

Citroën C3 Picasso: newsy, testy i recenzje

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie