samochody osobowe

Przykład samochodu osobowego, w tym przypadku francuski Peugeot.

W Polsce samochodem osobowym jest każdy pojazd samochodowy, którego konstrukcja pozwala na podróż nie więcej niż 9 osobom, włączając w to osobę kierowcy i wszelki bagaż, ponadto całość swoją wagą nie może przekraczać 3,5 tony. Aby móc prowadzić samochód osobowy w Polsce należy mieć prawo jazdy kategorii B.

Samochód osobowy - historia

Pierwszym samochodem osobowym w historii był model Forda, który zaprezentowany został światu w 1907 roku. W tym samym roku Ford rozpoczął seryjną produkcję Modelu T, których sprzedało się 15 milionów egzemplarzy. Model T był samochodem osobowym o prostej konstrukcji przeznaczonym do poruszania się po mieście przez członków typowej amerykańskiej rodziny. Przez lata motoryzacja rozwijała się, ewoluując przez kolejne etapy, trendy i nierzadko kryzysy. Idealnym przykładem jej rozwoju mogą być produkowane obecnie samochody autonomiczne, czyli takie, w których do prowadzenia niepotrzebny jest kierowca, a wszelkie układy obsługuje zautomatyzowany system. Tego typu auta zostały już oficjalnie dopuszczone do ruchu w Stanach Zjednoczonych (Nevada, Kalifornia, Floryda).

Samochód osobowy – podział

W ogólnoświatowym systemie samochody osobowe dzieli się ze względu na konstrukcję (ramowa, samonośna), nadwozie (sedan, liftback, kombi, coupe, kabriolet, hatchback) oraz klasę. Obowiązuje również luźny podział na samochody sportowe, miejskie i kempingowe. Podział na klasy jest różny w zależności od systemu stosowanego w danym regionie. I tak np. w Europie uznaje się podział na segmenty: A (miejskie), B (małe), C (kompaktowe), D (rodzinne), E (wyższa-średnia), F (luksusowe), G (sportowe), H (kabriolety), I (terenowe) oraz K (vany), natomiast w Stanach Zjednoczonych częściej stosowany jest podział ze względu na rozmiar auta.

WP Express. Wyścig Mille Miglia

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie