Rowerzyści często zapominają. Mandat to nawet 500 zł

Rowerzyści często zapominają. Mandat to nawet 500 zł

Rowerzyści też są narażeni na wysokie mandaty
Rowerzyści też są narażeni na wysokie mandaty
Źródło zdjęć: © Policja | Policja
26.04.2024 10:55, aktualizacja: 27.04.2024 08:05

Jazda na rowerze to jeden z najbardziej ekonomicznych rodzajów transportu. Nie chodzi tylko o koszt zakupu, ale także fakt, że jednośladu nie trzeba rejestrować, ubezpieczać, ani tankować. Drogo może się zrobić, gdy rowerzysta zapomni o obowiązkowym wyposażeniu. Za brak wymaganych pozycji grozi mandat - nawet do 500 zł.

Rowerzyści często czują się bezkarni wobec przepisów. Sprzyja temu kilka czynników. Po pierwsze - przez brak tablic rejestracyjnych na rowerze, często pozostają anonimowi. Po drugie - nie da się ukryć, że policjanci częściej kontrolują pojazdy silnikowe niż rowery. Poza lekceważeniem niektórych przepisów z premedytacją, wielu rowerzystów popełnia jednak wykroczenia każdego dnia nieświadomie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bynajmniej nie chodzi tu o jazdę w kasku. Wbrew pozorom nie jest to wymagane prawem. Dodatkowy element ochrony jest jedynie wyrazem ostrożności i rozsądku. Nieco inaczej jest z obowiązkowym wyposażeniem roweru. Brak pewnych elementów może skończyć się wysokim mandatem.

Obowiązkowe wyposażenie roweru - o czym trzeba pamiętać?

Lista obowiązkowego wyposażenia roweru jest krótka, ale wobec rozpoczynającego się sezonu rowerowego, lepiej sprawdzić, czy nasz jednoślad spełnia określone prawem wymagania. Do wspomnianej listy należy:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające),
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy (może być migające),
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Należy zwrócić uwagę, że przepisy dotyczące stosowania świateł pozycyjnych mają zastosowanie tylko podczas jazdy po zapadnięciu zmroku. Jeśli więc poruszamy się rowerem nieposiadającym świateł tylko w ciągu dnia, nie grozi nam mandat. Natomiast jazda nocą bez odpowiedniego oświetlenia może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Chociaż kwoty te mogą wydawać się wysokie, szczególnie w odniesieniu do wartości używanych rowerów, w praktyce policjanci rzadko decydują się na najwyższy wymiar kary. Sama świadomość możliwości otrzymania tak wysokiego mandatu może motywować do większej troski o stan techniczny roweru, a tym samym przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa.

W 2023 r. doszło do 3596 wypadków z udziałem rowerzystów, z czego kierujący jednośladem przyczynili się do powstania 1313 z nich. Według policyjnych statystyk, 13 wypadków spowodowanych było jazdą bez wymaganych świateł, wskutek czego zginęły cztery osoby, a dziewięć zostało rannych.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)