Poznajcie Bugatti La Voiture Noire, czyli najdroższy nowy samochód świata

Poznajcie Bugatti La Voiture Noire, czyli najdroższy nowy samochód świata

Bugatti La Voiture Noire wygląda jak milion dolarów, ale kosztuje kilkanaście razy więcej
Bugatti La Voiture Noire wygląda jak milion dolarów, ale kosztuje kilkanaście razy więcej
Źródło zdjęć: © Fot. Mariusz Zmysłowski
Michał Zieliński
05.03.2019 10:48, aktualizacja: 28.03.2023 11:41

Powstał tylko w jednym egzemplarzu i jest hołdem złożonym zagubionemu modelowi Atlantic. Bugatti La Voiture Noire wygląda jak koncept, ale jeden szczęśliwiec wyjedzie nim na drogi. O ile nie będzie mu szkoda auta, za które zapłacił 16,5 mln euro.

Rzucające na kolana edycje specjalne to ostatnio nowe hobby ludzi z Bugatti. Zaczęło się od zniewalającego Divo, a teraz przyszedł czas na kolejne dzieło: na Geneva Motor Show swoją premierę miał Bugatti La Voiture Noire. Czarne monstrum bazuje na Chironie i nawiązuje do legendarnego Type 57 SC Atlantic. Egzemplarz, którym jeździł sam Jean Bugatti, przepadł podczas drugiej wojny światowej.

Widziałem na żywo Bugatti La Voiture Noire za 71 MILIONÓW złotych

Spektakularne nadwozie jest wykonane z włókna węglowego, a za napęd odpowiada ten sam silnik co w "zwykłym" Chironie. Mamy więc 8-litrowy motor w układzie W16 z czterem turbosprężarkami. Moc? 1500 KM. Maksymalny moment obrotowy? 1600 Nm. To liczby, do których przyzwyczaiło nas Bugatti, ale w kwestii wyglądu francuski producent przeszedł samego siebie.

Liczysz, że spotkasz je na drodze? Powodzenia – powstał tylko jeden egzemplarz
Liczysz, że spotkasz je na drodze? Powodzenia – powstał tylko jeden egzemplarz© Fot. Mariusz Zmysłowski

Diodowe reflektory zachodzą daleko na nadkola, które skrywają potężne koła. Felgi są optycznie powiększone malowaniem na oponach. Na dachu widzimy wystającą linię, zupełnie jak w Atlanticu. Tył jest poezją. Przez całą szerokość rozchodzi się zawijana listwa układająca się w tylne światła, pod którą jest wielki napis przypominają, że to samochód Bugatti. Jeszcze niżej znajduje się 6 (słownie: SZEŚĆ) końcówek układu wydechowego. Jak to brzmi? Prawdopodobnie nigdy się nie przekonamy.

La Voiture Noire powstał tylko w jednym egzemplarzu. Cena katalogowa to kolosalne 11 mln euro (ok. 47 mln zł), ale szef Bugatti Stephan Winkelmann zdradził, że klient kupił auto za nieco więcej. Konkretnie zapłacił 16,5 mln euro, czyli przy dzisiejszym kursie ok 71. mln zł. Do Ferrari 250 GTO sprzedanego w 2018 roku za przeszło 48 mln dolarów (ponad 180 mln zł) jeszcze brakuje, ale czarne bugatti jest bez wątpienia najdroższym nowym samochodem w historii.

Modele na stoisku Bugatti
Modele na stoisku Bugatti© Fot. Mariusz Zmysłowski

Na stoisku Bugatti podczas Geneva Motor Show 2019 można zobaczyć nie tylko La Voiture Noire. Producent przywiózł też wyjątkowego Chirona oraz fascynujące modele w skali, które schowano w gablocie.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/8]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)