"Pierwsi już są". Policja zapowiada, że zrobi porządek z kierowcami ciężarówek

"Pierwsi już są". Policja zapowiada, że zrobi porządek z kierowcami ciężarówek03.08.2018 14:07
Wielu kierowców nerwowo podchodzi do wyprzedających się ciężarówek
Wielu kierowców nerwowo podchodzi do wyprzedających się ciężarówek
Źródło zdjęć: © Fot. Mariusz Zmysłowski

Policja bierze się za porządki na polskich autostradach i ekspresówkach. Wcale nie chodzi tu o kierowców uparcie jadących lewym pasem czy tych, którzy wiszą innym "na ogonie". Na celowniku funkcjonariuszy są wyprzedzające się ciężarówki.

"Za dużo już tego było" grzmi na Twitterze rzecznik prasowy policji w Poznaniu Andrzej Borowiak. Na swoim oficjalnym profilu ostrzegł kierowców przekraczających prędkość i wyprzedzających: zarówno na zakazie, jak i tych, którzy robią to kilometrami. Jak się później okazało, nie jest to oddolna inicjatywa policji.

Okazało się, że polecenie wyszło od Joachima Brudzińskiego. Minister spraw wewnętrznych i administracji polecił, by policjanci drogówki "tłumaczyli kierowcom TIR-ów, że wyścigi ciężarówek na autostradach oraz innych drogach to nie jest dobry pomysł". Nie omieszkał dodać też swoich obserwacji, że problem dotyczy głównie kierowców ze wschodu.

Warto tutaj zastanowić się, dlaczego kierowcy ciężarówek się wyprzedzają tak powoli. Wynika to z czasów pracy i przejazdów, które liczone są na styk. Zdarza się, że jeden kierowca jedzie o 2 km/h na szybciej niż inny, bo na to pozwala mu grafik. Gdyby zwolnił lub przyspieszył, przegapiłby zaplanowany zjazd, na którym musi zrobić wymuszaną na przez prawo przerwę.

Oczywiście przekraczanie prędkości czy wyprzedzanie na zakazie to inna historia. Z mojej strony dużo chętniej widziałbym policjantów karzących za jazdę innym kierowcom na zderzaku. Nie tylko jest to niebezpieczne, ale też przyczynia się do powiększania korków.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)