Ceny paliw maleją. Ekspert mówi, że trzeba czekać

Ceny paliw maleją. Ekspert mówi, że trzeba czekać

Na drastyczne spadki nie ma co liczyć
Na drastyczne spadki nie ma co liczyć
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
24.05.2022 13:27, aktualizacja: 14.03.2023 12:04

Wszyscy kierowcy marzą o niższych cenach paliw. Czy spadające hurtowe ceny benzyny i oleju napędowego zapewnią ulgę naszym portfelom? Jak się okazuje, niekoniecznie.

Serwis e-petrol.pl opublikował nowe dane dotyczące hurtowych cen paliw na 24 maja 2022 r. Za metr sześcienny benzyny 95 trzeba obecnie zapłacić 6770 zł. Jeszcze 18 maja cena wynosiła 6942 zł. Z drugiej strony 30 kwietnia było to ok. 6300 zł.

Obniżkę w ostatnich dniach widać również w przypadku oleju napędowego. W hurcie za 1000 l ON trzeba obecnie zapłacić 6405 zł. Tymczasem 18 maja cena wynosiła 6625 zł, a 30 kwietnia przekraczała 6950 zł. W przypadku oleju napędowego widać więc spory spadek, a jeśli chodzi o benzynę, tendencja zaczyna wyglądać obiecująco. Przynajmniej dla laika. Co o tym, jak sytuacja na rynku hurtowym przełoży się na ceny przy dystrybutorach, sądzi ekspert?

– Na razie nie spodziewałbym się żadnej rewolucji w cenach detalicznych. Te zmiany są na tyle powolne, że na ewentualny spadek trzeba będzie poczekać – mówi Autokult.pl dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl.

– Na razie obniżka pojawiła się w cenie LPG, ale w najbliższej przyszłości ceny paliw zbliżone do 7,20 zł za litr lub więcej raczej się z nami utrzymają. Czynniki ciągnące ropę w górę są mocne. Są to problemy z ilością produkcji, z wojną w Ukrainie. Zbliżone detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego na razie wyglądają na trwałe. W wakacje zapotrzebowanie na benzynę wzrośnie, bo więcej osób będzie odbywało podróże samochodami osobowymi. To może coś zmienić w proporcjach cen, ale nie jest to nic pewnego – dodaje dr. Jakub Bogucki.

Póki co kierowcy będą płacić dużo. Tym, którzy chcą zaoszczędzić, pozostaje zmiana techniki jazdy, by maksymalnie zmniejszyć spalanie samochodu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)