Oznakowanie poziome dróg - co oznacza? Przykłady popularnych i mało znanych znaków drogowych poziomych
Oznakowanie poziome na drogach wpisało się na stałe w krajobraz. Jednak, czy także w świadomość kierowców? Wiadomym jest, że na egzaminie należy się wykazać znajomością znaków, stosować się do nich w czasie jazdy, ale jak to naprawdę wygląda? Co oznaczają linie i symbole wymalowane na drogach? Przedstawiamy przykłady popularnych i mało znanych znaków drogowych poziomych.
10.09.2018 | aktual.: 01.10.2022 16:56
Po co stosuje się oznakowanie poziome dróg?
Oznakowanie poziome dróg ma ogromne znaczenie zarówno dla organizacji ruchu drogowego, jak i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim jego uczestnikom. Właśnie dlatego tak ważne jest, by było prawidłowo wykonane. Co więcej, aby usprawnić ruch pojazdów i zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu i innym osobom, które znajdują się na drodze, istotne jest, by znali one znaczenie linii, strzałek i innych symboli naniesionych na jezdnię. Muszą mieć świadomość, że ważna jest na przykład barwa malowania. W przypadku pojawienia się żółtych i białych znaków, zastosować się trzeba do tych pierwszych.
Kto zajmuje się znakowaniem dróg?
Nanoszeniem oznakowania poziomego na drogi zajmują się wyspecjalizowane firmy. Usługi takie znajdziemy w ofercie przedsiębiorstw jak unistop.pl/oferta/oznakowanie-poziome. Dzięki wiedzy, doświadczeniu oraz posiadaniu specjalistycznego sprzętu i farb, a także innych materiałów niezbędnych do przeprowadzenia prac oraz zapewnieniu malowaniu trwałości, są w stanie nie tylko wykonać zlecenie, ale też zrobić to zgodnie z prawem.
Rodzaje oznakowania poziomego
Znaki poziome umieszczane na nawierzchni jezdni mogą przybierać najróżniejszą postać. Najczęściej są to linie, strzałki i napisy, ale zdarzają się i inne symbole specjalne. W nich ukryte jest ich znaczenie. Tak, jak i znaki pionowe, tak i poziome mogą być informujące, ostrzegawcze, zakazujące, nakazujące, prowadzące, segregujące.
Ze względu na kształt i funkcje oznakowania poziomego, można wyróżnić znaki podłużne, poprzeczne, strzałki kierunkowe, znaki uzupełniające i punktowe elementy odblaskowe. Ostatnie ze wspomnianych są dość charakterystyczne. Umieszczane są w celu ostrzegania, prowadzenia i informowania kierujących o miejscach i odcinkach dróg szczególnie niebezpiecznych. Mogą być bierne lub aktywne, czyli wyposażone we własne źródło zasilania.
Najpopularniejsze i mniej znane znaki drogowe podłużne
Najważniejsze jednak są dla wielu znaki podłużne, a więc linie, które malowane są równolegle do jezdni lub odchylone do niej pod niewielkim kątem. Mogą być pojedyncze (przerywane lub ciągłe) segregujące lub krawędziowe, a także podwójne: ciągłe z przerywanymi, ciągłe lub przerywane.
Linie segregujące oddzielają od siebie pasy prowadzące ruch w tych samych albo przeciwnych kierunkach, wskazują kierującym, w którym miejscu zmiana pasa ruchu jest zabroniona lub dozwolona.
Rozróżniamy linie segregujące takie jak: P-1 linia pojedyncza przerywana, która wyznacza pasy ruchu i daje możliwość wyprzedzania w danym miejscu; P-2 linia pojedyncza ciągła – oddziela pasy ruchu i informuje o zakazie przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią; P-3 linia jednostronnie przekraczalna, która oznacza zakaz przejeżdżania jej od strony ciągłej i możliwość przekraczania jej ze strony przerywanej; P-4 linia podwójna ciągła rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią; P-6 linia ostrzegawcza – w niej kreski są dłuższe od przerw. Służy rozdzielaniu pasów ruchu i informuje o zbliżaniu się do linii, przez którą przejeżdżanie jest zabronione lub do miejsca niebezpiecznego.
P-5 linia podwójna przerywana jest zdecydowanie mniej znana niż inne. Znajduje się między skrzyżowaniami po obu stronach pasa ruchu, oznacza pas o zmiennym kierunku ruchu otwieranym i zamykanym sygnałami świetlnymi nadawanymi przez sygnalizator S-4.
Linie krawędziowe wyznaczają skraj jezdni. Jeśli są ciągłe, oznacza to, że nie można wjeżdżać na pobocze.
Popularne znaki drogowe poprzeczne i strzałki
Nie ma wątpliwości co do tego, jakie znaki są najbardziej znane zarówno dla pieszych, jak i kierowców, a są nimi znaki poprzeczne. To one oznaczają miejsca przeznaczone do ruchu wszystkich użytkowników dróg. Oznakowanie poziome, które nanoszone jest w formie linii poprzecznych to przede wszystkim przejście dla pieszych, przejazd dla rowerzystów, linia bezwzględnego zatrzymania - stop i linia warunkowego zatrzymania (złożona z trójkątów lub prostokątów).
Strzałki na drogach również nie pozostawiają złudzeń co do znaczenia. Najczęściej są kierunkowe, a więc wskazują dozwolony kierunek jazdy danym pasem. Na drogach zobaczyć można również strzałki naprowadzające, które uprzedzają o konieczności opuszczenia pasa.
Znane znaki drogowe poziome uzupełniające
Inaczej ma się sprawa znaków poziomych uzupełniających. Ich znajomość może być różna, tak jak i interpretacja. Wśród oznakowania poziomego uzupełniającego wyróżnić możemy znaną powierzchnię wyłączoną z ruchu; trójkąt podporządkowania i napis „stop”, który wskazuje miejsce bezwzględnego zatrzymania, ale także linię przystankową.
Wśród tego typu znaków znajdują się też te wyznaczające stanowiska postojowe, w tym kopertę, czyli znak wyznaczający stanowisko postojowe zastrzeżone dla określonego rodzaju pojazdów.
Znaki uzupełniające to również znaki takie jak ten wskazujący miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, ostrzegawczy „dzieci”, wskazujący drogę dla pieszych, rower – tor ruchu rowerów. Na jezdniach znajdziemy też napis BUS, a więc oznaczający pas przeznaczony dla ruchu pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób oraz linie określające próg zwalniający.