Oświadczenie sprawcy kolizji – jak poprawnie przygotować dokument, żeby ubezpieczyciel przyjął wniosek?

Źródło zdjęć: © materiały partnera

30.04.2024 11:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Proces dochodzenia odszkodowania po kolizji drogowej zaczyna się już na miejscu zdarzenia. Jeśli nie wykonasz podstawowych czynności, możesz mieć problem ze złożeniem odpowiedniego wniosku do firmy ubezpieczeniowej. Musisz pamiętać o oświadczeniu sprawcy kolizji. Przeczytaj, co musi zawierać dokument, aby nie dać ubezpieczycielowi możliwości na jego zakwestionowanie.

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, który będzie niezbędny do uzyskania odszkodowania, jeśli twój samochód poniósł straty podczas stłuczki lub w wypadku drogowym.

Prawidłowo sporządzone oświadczenie nie pozostawi żadnych wątpliwości podczas zgłaszania się do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca ma wykupioną polisę OC.

Dokument podpisany przez uczestników zdarzenia w zupełności wystarczy, co oznacza, że na miejsce nie trzeba wzywać policji. Brak służb to w wielu przypadkach oszczędność czasu, a dla sprawcy pieniędzy. W każdym przypadku wezwania na miejscu kolizji, policja wystawi mandat sprawcy i przyzna mu punkty karne, dlatego warto dojść do porozumienia, minimalizując straty.

Oświadczenie wystarczy w sytuacjach, kiedy doszło do kolizji, czyli nikt nie wymagał pomocy medycznej. Jeśli mamy do czynienia z wypadkiem, wówczas obecność policji jest wymagana przez prawo.

Co musi zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

Pierwsze chwile po zdarzeniu mogą być stresujące. Choć nie będzie to łatwe, zachowaj spokój. Już w tym momencie rozpoczyna się proces dochodzenia odszkodowania.

Oświadczenie sprawcy kolizji musi być przygotowane przynajmniej w dwóch jednolitych kopiach – dla każdej ze stron uczestniczącej w zdarzeniu.

Jakie dane muszą znaleźć się w oświadczeniu:

●      dane osobowe sprawcy i poszkodowanego: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer kontaktowy,

●      dane pojazdów: numery rejestracyjne, marki, modele,

●      data i miejsce zdarzenia,

●      opis okoliczności zdarzenia,

●      opis uszkodzeń pojazdów,

●      dane polis OC: nazwy towarzystw (poszkodowanego i sprawcy), numery polis,

●      jasna i klarowna deklaracja poszkodowanego o spowodowaniu kolizji,

●      odręczne podpisy uczestników zdarzenia.

Kiedy należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Nie należy zwlekać z przygotowaniem oświadczenia sprawcy kolizji, niemniej jednak nie ma obowiązku przygotowania go już kilka minut po całym zdarzeniu.

Ubezpieczyciel nie powinien robić problemów, jeśli obie strony zgodzą się podpisać stosowny dokument np. kolejnego dnia. To jednak rodzi ryzyko dla poszkodowanego.

Jeśli obie strony oddalą się z miejsca zdarzenia, a sprawca zmieni zdanie i nie będzie chciał podpisać dokumentu, w którym przyznaje się do spowodowania szkody na pojeździe, wówczas poszkodowany będzie miał spory problem.

Bezpłatny generator oświadczenia sprawcy kolizji

Jeśli potrzebujesz oświadczenia sprawcy kolizji, możesz skorzystać z bezpłatnego generatora, który poprowadzi cię krok po kroku i sprawi, że nie zapomnisz o zawarciu najważniejszych informacji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają nic przeciwko oświadczeniom wygenerowanym przy pomocy stron internetowych. Najważniejsza jest ich treść oraz odręczne podpisy obu stron, które nadają ważność dokumentowi.

Zgłoszenie sprawy do ubezpieczyciela – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli masz dokument potwierdzający uczestnictwo w kolizji jako poszkodowany, możesz zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej po odszkodowanie. Firma ma 30 dni na rozpatrzenie twojej sprawy i wypłatę pieniędzy. Szczególne przypadki mogą zająć 60 dni, jednak wtedy firma musi wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje i uprzednio poinformować.

Do wypłaty bezspornej kwoty odszkodowania nie musisz zawierać ugody z firmą. Taka decyzja może kosztować bardzo wiele, bo towarzystwa ubezpieczeniowe nagminnie zaniżają wypłacane kwoty. Jeśli zdecydujesz się na ugodę, bezpowrotnie stracisz możliwość ubiegania się o dopłatę.

Według Helpfind, lidera branży dopłat do odszkodowań online, aż 99% wszystkich wypłaconych świadczeń posiada zaniżenia. Jeśli w ostatnich 3 latach twój samochód poniósł straty w kolizji, zgłoś się do firmy, która pomoże ci otrzymać dodatkowe środki.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także