Nowy odcinek S1 powstanie przed 2023 rokiem. Podpisano umowę wartą 586 mln zł

Nowy odcinek S1 powstanie przed 2023 rokiem. Podpisano umowę wartą 586 mln zł05.08.2020 12:01
Nowy odcinek będzie miał 12 km długości.
Nowy odcinek będzie miał 12 km długości.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe

GDDKiA podpisała umowę na wykonanie 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok przy Bielsku-Białej. To ważna inwestycja szczególnie z punktu widzenia kierowców wybierających się za południową granicę.

Umowę zawartą z firmami Mirbud i Kobylarnia podpisano 19 czerwca 2020 roku, lecz dopiero pod koniec lipca można ją było oficjalnie ogłosić. Wszystko z powodu kontroli postępowania przetargowego, która trwała do 24 lipca i nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Porozumienie zakłada wybudowanie 12-kilometrowego odcinka dwukierunkowej i dwujezdniowej drogi ekspresowej z oddzielającym pasem zieleni i dwoma węzłami drogowymi: Stara Wieś i Suchy Potok. Na realizację zamówienia wykonawca ma 33 miesiące od dnia podpisania umowy. Oznacza to, że nowy odcinek S1 powinien zostać oddany do użytku w 2023 roku.

Trasa S1, gdy już zostanie ukończona, ma mieć 135 km długości i łączyć granicę Polski w Zwardoniu z lotniskiem w Pyrzowicach i autostradą A1. Jest to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w tej części Europy, z racji umiejscowienia w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej.

Docelowo połączy kraje nadbałtyckie z południem Europy. Przedłużenie polskiego odcinka stanowić ma droga ekspresowa D3 po słowackiej stronie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)