Nowe prawa jazdy bez adresu. Zmiana, na którą czekali kierowcy

Nowy wzór prawa jazdy
Nowy wzór prawa jazdy
Źródło zdjęć: © fot. Rządowe Centrum Legislacji
Marcin Łobodziński

04.03.2019 10:06, aktual.: 28.03.2023 11:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od dziś (4 marca 2019 r.) wchodzą nowe wzory dokumentu prawa jazdy, których nie trzeba będzie wymieniać po zmianie adresu zamieszkania. Niestety jest jedna zła wiadomość – będą je musieli wyrobić także właściciele bezterminowych dokumentów.

Prawo jazdy bez adresu zamieszkania

Jedną z ważniejszych zmian na plus w nowym dokumencie będzie brak adresu zamieszkania/zameldowania. Podobnie jak w nowym wzorze dowodu osobistego, wprowadzonym w 2015 r. Dzięki temu po zmianie miejsca zamieszkania nie trzeba będzie wymieniać dokumentu.

To dobra informacja i logiczna zarazem – adres nie ma związku z uprawnieniami do prowadzenia pojazdu. Dzięki tej nowości zaoszczędzimy 100,50 zł oraz kilkanaście/kilkadziesiąt złotych za zrobienie zdjęć, gdy zmienimy miejsce zamieszkania.

Czy każdy kierowca musi mieć nowe prawo jazdy?

Wprowadzenie nowego wzoru nie obliguje na razie posiadaczy starych dokumentów do wymiany, jeśli termin ważności posiadanego prawa jazdy się nie skończył.

Na jaki okres będzie wydawane nowe prawo jazdy?

Każde nowe prawo jazdy będzie podlegało wymianie maksymalnie po 15 latach. Nie będzie więc już bezterminowych dokumentów.

Czy bezterminowe prawa jazdy podlegają wymianie?

Osoby, które mają tzw. bezterminowe prawa jazdy, czyli bez określonej w dokumencie daty ważności uprawnień, będą musiały wyrobić nowy dokument najwcześniej w 2028 roku, a najpóźniej do 2033 roku. W tym okresie będzie przeprowadzana obowiązkowa wymiana dokumentów z nowym, 15-letnim okresem ważności. Nie będzie więc już bezterminowych praw jazdy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)