Nowe oznaczenia opon - wyjaśniamy symbolikę na etykietach

Nowe oznaczenia opon - wyjaśniamy symbolikę na etykietach

Nowe oznaczenia opon - wyjaśniamy symbolikę na etykietach
Mariusz Zmysłowski
30.11.2012 22:30, aktualizacja: 12.10.2022 17:12

Od listopada zaczęły obowiązywać nowe oznaczenia opon. Wiedza o ich znaczeniu istotna jest podczas dokonywania wyboru ogumienia. Nowe informacje o oponach podawane są bowiem na etykietach z kolorowymi symbolami.

Od listopada zaczęły obowiązywać nowe oznaczenia opon. Wiedza o ich znaczeniu istotna jest podczas dokonywania wyboru ogumienia. Nowe informacje o oponach podawane są bowiem na etykietach z kolorowymi symbolami.

Parametry podawane przez nowe oznaczenia to długość hamowania, efektywność spalania paliwa i generowany hałas. Szczególnie w najbliższym czasie dobrze będzie wiedzieć co zakładamy na koła, ponieważ zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez TNS OBOP, większość kierowców w Polsce wymienia opony dopiero po pierwszych przymrozkach lub opadach śniegu. Przez łagodną jesień, w tym roku wiele osób zdecyduje się na założenie zimowego ogumienia dopiero w ciągu nadchodzących tygodni.

Na etykiecie przedstawionej na powyższej grafice pierwsze miejsce od lewej strony zajmuje informacja na temat wydajności energetycznej danego modelu opony. Przy obecnych cenach paliw dobrze jest wiedzieć jak na wydajność spalania wpłynie ogumienie. W przypadku tej kategorii nastąpił podział na klasy od A do G. Najwięcej zaoszczędzimy jeżdżąc na oponach oznaczonych literą A. Polacy najczęściej wybierają tutaj klasę C. Jej przedstawicielami są np. opony Nokian W+ 205/55 R16 91 T (237 zł za szt.) czy Continental ContiCrossContact Winter 225/60 R17 99H (796 zł za szt.).

Obraz

Kolejną cechą podawaną na etykiecie jest przyczepność na mokrej nawierzchni. Szczególnie w nadchodzącym okresie zimowym będzie ona bardzo ważna. W sytuacjach ekstremalnych wręcz krytyczna. Kategorię przyczepności podzielono na klasy od A do F. Ponownie to pierwsza litera alfabetu oznacza najlepszy rodzaj ogumienia. W praktyce różnica między poszczególnymi klasami jest bardzo widoczna. Między A i F kierowca zyskuje 18 metrów na drodze hamowania od prędkości 80 km/h.

Na Agito.pl, dużym sklepie internetowym bestsellerami są opony Firestone Winterhawk 2 EVO 195/65 R15 91T (180 zł za szt.), Nokian WR D3 205/55 R16 91H (319 zł za szt.) oraz Continental ContiWinterContact TS850 205/55 R16 91T (404 zł za szt.). Wszystkie z tych opon to przykłady klasy przyczepności C.

Trzecie oznaczenie informuje o poziomie hałasu wyrażonym w decybelach. Dodatkowo oprócz wartości liczbowej, która może być niejasna dla wielu kierowców, klasy głośności wyrażono również graficznie. Ocenę 2 fal (środkową), uzyskały np. Opony Dębica Frigo 2 205/55 R16 91T (260 zł za szt.).

Odwiedź forum Autokult.pl i weź udział w dyskusjach na temat opon:

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)