#Mitsubishi Galant

Mitsubishi Galant

Japońska spółka Mitsubishi w 1969 roku powołała do życia model Galant, który aktualnie przynależy do segmentu D. Produkcja Galanta potrwała aż do 2012 roku, a model ukazał się w dziewięciu generacjach, z tego pierwszych siedem to kompaktowy sedan (należący do segmentu C), a VIII i IX generacja Galanta były większe i awansowały do segmentu D.

  • Mitsubishi Galant produkowany jest od 1969 roku; do tej pory powstało dziewięć generacji
  • Siedem pierwszych generacji modelu Mitsubishi Galant było produkowanych wyłącznie w Japonii, a dwie kolejne - również w Stanach Zjednoczonych
[1/2] Mitsubishi Galant produkowany jest od 1969 roku; do tej pory powstało dziewięć generacjiŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mitsubishi_Galant_PS.jpg#/media/File:Mitsubishi_Galant_PS.jpg) autorstwa BullDoser / Wikimedia Commons Domena publiczna

Mitsubishi Galant - nazwa

Nazwa modelu Galant wywodzi się od francuskiego przymiotnika galant, co w tłumaczeniu na język polski znaczy szarmancki, rycerski. Istotnie, pierwsze generacje Mitsubishi Galant wyglądały jakby były zakute w rycerską zbroję. Wrażenie to mogło być spowodowane specyficznym designem nadwozia auta, w USA nazywanego „coke bottle styling”

Mitsubishi Galant – sukces modelu

Mitsubishi Galant cieszył się sporym zainteresowaniem, o czym może poświadczyć liczba sprzedanych sztuk, wynosząca ponad pięć milionów. Do roku 1994 szarmanckie Mitsubishi produkowane było tylko w Japonii. Od 1994 roku japońskie auto montowane było również przez amerykańską spółkę DSM (Diamond-Star Motors), mającą swoją siedzibę w mieście Normal, stan Illinois. Spółka montowała również: Mitsubishi Eclipse, Plymouth Laser i Eagle Talon.

W latach 2015 – 2017 koncern GHK Motors (odłam Mitsubishi znajdujący się w Brunei) handlował nową wersję Mitsubishi Lancer Sportback, która w Brunei nosiła nazwę Galant.