Škoda znów produkuje Enyaqa iV. Przestój był spowodowany wojną w Ukrainie

Dla Czechów to bardzo ważny model
Dla Czechów to bardzo ważny model
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik

27.04.2022 09:19, aktual.: 14.03.2023 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez kilka tygodni brak części wytwarzanych przez ukraińskie fabryki był powodem przestoju na linii produkcyjnej Enyaqa iV. Sytuacja wreszcie się zmieniła.

Ukraina jest znaczącym producentem wiązek elektrycznych. Rosyjska agresja na ten kraj sprawiła, że części potrzebnych producentom motoryzacyjnym po prostu zaczęło brakować. To właśnie dlatego przez kilka tygodni nie powstawała Škoda Enyaq iV. Teraz czeska marka wreszcie wznowiła produkcję.

Jak informuje "Automotive News Europe", po wznowieniu Škoda ma produkować tygodniowo około tysiąc sztuk swojego elektrycznego modelu. Jakie są perspektywy na przyszłość? Tu wiele będzie zależało od dostępności wiązek elektrycznych. W planach jest ustanowienie pułapu produkcji na około 370 egzemplarzy dziennie.

Niedobór wiązek elektrycznych to duży problem branży motoryzacyjnej. Według szacunków z marca 2022 r. atak Rosji na Ukrainę może przełożyć się na piętnastoprocentowy spadek produkcji aut w Europie. Z wiązek elektrycznych produkowanych w Ukrainie korzysta m.in. koncern Volkswagena, BMW czy Mercedes. Pierwszy z nich przeniósł część produkcji tych podzespołów do Czech. W połowie kwietnia u naszych południowych sąsiadów wystartowały linie produkcyjne wiązek do niektórych modeli VW i Škody.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)