Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Źródło zdjęć: © materiały partnera
22.03.2024 16:15

Bez dwóch zdań obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest dbanie o znajdujący się w nim akumulator. Wszystko po to, aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę i niezawodność auta wtedy. Sprawdź, jak dbać o akumulator w samochodzie i wydłużyć jego żywotność.

Co najczęściej powoduje rozładowanie akumulatora w aucie?

Jest kilka podstawowych przyczyn problemów z akumulatorem w samochodzie. Wśród nich znajduje się m.in. pozostawienie auta na dłuższy czas z włączonymi źródłami poboru energii (np. światła, radio, pozostała elektronika). Wówczas akumulator nie ma możliwości naładowania się w trakcie jazdy i dochodzi do jego stopniowej degradacji.

Do innych kluczowych powodów problemów z baterią w samochodzie należą: nieprawidłowe dopasowanie akumulatora do danego modelu pojazdu, nieprawidłowe działanie alternatora oraz ewentualne zanieczyszczenie baterii. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak dbać o akumulator i wydłużyć jego żywotność.

Działania profilaktyczne

Jednym z najważniejszych aspektów dbania o akumulator w samochodzie jest profilaktyka. Jeżeli planujesz dłuższą podróż, to koniecznie udaj się do profesjonalnego warsztatu samochodowego. W nim można sprawdzić napięcie akumulatora (optymalnie 12,6 V) oraz jego stan techniczny. Podzespół ten ulega stopniowej degradacji w ramach eksploatacji, dlatego standardem jest jego wymiana po kilku latach użytkowania auta. Im staranniej jednak o niego zadbasz, tym dłużej Ci posłuży. W ten sposób zredukujesz koszty związane z utrzymaniem pojazdu.

Dbanie o wyłączanie źródeł poboru energii

Dbanie o dobry stan akumulatora w aucie to również wyłączanie źródeł poboru energii po skończonej podróży. Przed zamknięciem samochodu dokładnie upewnij się, że radio i światła są wyłączone. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przykrej niespodzianki, jaką jest rozładowany akumulator. Wówczas uruchomienie silnika będzie niemożliwe, co może skutkować spóźnieniem się do pracy czy też innymi przykrymi konsekwencjami. Rozładowywanie akumulatora przyspiesza jego degradację, dlatego warto tego unikać.

Doładowywanie akumulatora

Jako właściciel lub użytkownik auta dbaj o to, aby nie doprowadzać do całkowitego rozładowania akumulatora. Tego typu postępowanie przyspiesza jego zużycie i może generować dodatkowe koszty utrzymania pojazdu. Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek problemy z rozruchem, to sprawdź poziom naładowania baterii. Regularne doładowywanie akumulatora pozwoli utrzymać go w dobrym stanie technicznym oraz wydłuży jego żywotność. Jednocześnie dbaj o to, aby bateria nie była przeładowywana. To również niekorzystnie wpływa na jej stan. Do ładowania akumulatora wykorzystuje się prostownik.

Dobór ma znaczenie

Optymalne dbanie o stan akumulatora w aucie możliwe jest wtedy, gdy bateria jest dobrze dopasowana do modelu auta. Dotyczy to nie tylko jej pojemności, ale również odpowiedniej technologii produkcji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapoznać się z rekomendacjami producenta lub skonsultować swój przypadek z doświadczonym mechanikiem. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo podróży oraz wydłużoną żywotność i niezawodność akumulatora.

Pamiętaj o ubezpieczeniu pojazdu

Jako posiadacz pojazdu nie możesz zapomnieć o jego ubezpieczeniu. Ofertę w tym zakresie przygotowało towarzystwo LINK4. Jeżeli chcesz obliczyć składkę dla swojego auta, to pomoże Ci w tym kalkulator OC/AC. Pierwsze ze wspomnianych ubezpieczeń jest obowiązkowe dla każdego pojazdu. Z kolei Auto Casco pozwala uzyskać odszkodowanie za szkodę ubezpieczonego pojazdu powstałą w wyniku niespodziewanego zdarzenia, np. wypadku samochodowego lub kradzieży.          

Sprawdź ofertę na stronie link4.pl i skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia OC/AC online dostępnego na stronie https://kalkulatory.link4.pl/moto/, by w kilka minut poznać wysokość swojej składki. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 23 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie