Czy pieszy musi zejść z przejścia, żeby ruszyć? Wyjaśniamy

Przejście dla pieszych
Przejście dla pieszych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Lubuska Policja

03.07.2024 08:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zachowanie kierowców na przejściach dla pieszych wciąż wywołuje wiele pytań. Często nieznajomość przepisów lub ich błędna interpretacja prowadzą do absurdalnych sytuacji, takich jak zatrzymywanie się przed pustym przejściem czy czekanie na ruch innego kierowcy. Wyjaśniam, czy można ruszyć zanim pieszy zejdzie z przejścia.

Co mówią przepisy?

Zasadnicze pytanie brzmi: czy kierowca może ruszyć po zatrzymaniu się celem ustąpienia pieszemu pierwszeństwa jeśli w żaden sposób nie narusza tego pierwszeństwa? Analiza art. 13. ust 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym rozwiewa wątpliwości: "Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju".

Również art. 26 ust. 1 jest istotny: "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy to oznacza, że nie możemy wjechać na przejście, gdy pieszy na nim jest? Niekoniecznie – kluczowym słowem jest "pierwszeństwo". Mimo że przepisy nie definiują pierwszeństwa, istnieje definicja ustąpienia pierwszeństwa, która brzmi: "ustąpienie pierwszeństwa to powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku".

W praktyce, jeśli pieszy opuścił już pas ruchu, na którym stoimy, możemy ruszyć, nawet jeśli wciąż znajduje się na przejściu. Taki manewr nie zagraża jego pierwszeństwu.

W takiej sytuacji czekają na kierowców trzy pułapki!

Trzeba jednak zachować czujność i szczególną ostrożność, aby nie popełnić błędu. Uważać na pieszych wchodzących na przejście z drugiej strony jezdni i upewnić się, że możemy bezpiecznie przejechać.

Kolejny problem to przedwczesny manewr ruszania. Ruszenie tuż po minięciu pieszego może spowodować jego przyspieszenie, co wpisuje się w definicję nieustąpienia pierwszeństwa.

Trzecie zagrożenie to zmiana decyzji pieszego. Po przejściu przez nasz pas, pieszy może zawrócić. Choć to niezgodne z przepisami, które zabraniają "...zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię", kierowca nadal ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i nie narażać pieszego na niebezpieczeństwo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)