Cud! Ceny paliw po 1 stycznia będą na poziomie podobnym do obecnego - zapowiada Daniel Obajtek

Cud! Ceny paliw po 1 stycznia będą na poziomie podobnym do obecnego - zapowiada Daniel Obajtek29.12.2022 14:13
Tankowanie oleju napędowego
Tankowanie oleju napędowego
Źródło zdjęć: © WP | Marek Wieliński

1 stycznia 2023 roku powróci standardowa stawka VAT na paliwo wynosząca 23 proc. W związku z tym wielu kierowców obawia się drastycznego wzrostu i tak już wysokich cen paliw. Prezes Daniel Obajtek uspokaja jednak, że nie ma się czego bać.

Najwyraźniej w Orlenie mają własną matematykę. Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, że drastyczny wzrost VAT-u nie przełoży się na wzrost cen paliw. Prezes koncernu, Daniel Obajtek twierdzi jednak, że to jak najbardziej możliwe - swój punkt widzenia wyjaśnił na antenie TVP Info.

"Powrót VAT-u zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej nie powinien mieć istotnego wpływu na paliwa na naszych stacjach. Zrobimy wszystko, żeby te paliwa były na podobnym poziomie i słowa dotrzymamy" - powiedział Obajtek w środowej rozmowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uwaga na ropę naftową. Na rynku może dokonać się niebezpieczny zwrot

Wyjaśnił, że utrzymanie dotychczasowych cen jest możliwe dzięki stabilizacji sytuacji, umocnieniu złotego i spadków na rynkach ropy: "Uzyskaliśmy pewne synergie. Mamy stabilne dostawy ropy nie tylko do Polski, ale do całego regionu (...). Dziś możemy zakomunikować Polakom, że te ceny będą stabilne i zrobimy wszystko, że te ceny będą kształtować się na podobnym poziomie (co obecnie) - mówi Obajtek cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Zachowanie dotychczasowych cen mimo znaczącego wzrostu VAT-u cieszy, ale i zastanawia. Prosta matematyka wskazuje bowiem, że powinno wyjść inaczej. Cóż - najwyraźniej doszło do poświątecznego cudu albo... dotychczasowa marża była mocno zawyżona, by zminimalizować szok po wprowadzeniu wyższego VAT-u. Nie wiem jak wy, ale ja w cuda nie wierzę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)