Cud! Ceny paliw po 1 stycznia będą na poziomie podobnym do obecnego - zapowiada Daniel Obajtek

Cud! Ceny paliw po 1 stycznia będą na poziomie podobnym do obecnego - zapowiada Daniel Obajtek

Tankowanie oleju napędowego
Tankowanie oleju napędowego
Źródło zdjęć: © WP | Marek Wieliński
Aleksander Ruciński
29.12.2022 14:13

1 stycznia 2023 roku powróci standardowa stawka VAT na paliwo wynosząca 23 proc. W związku z tym wielu kierowców obawia się drastycznego wzrostu i tak już wysokich cen paliw. Prezes Daniel Obajtek uspokaja jednak, że nie ma się czego bać.

Najwyraźniej w Orlenie mają własną matematykę. Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, że drastyczny wzrost VAT-u nie przełoży się na wzrost cen paliw. Prezes koncernu, Daniel Obajtek twierdzi jednak, że to jak najbardziej możliwe - swój punkt widzenia wyjaśnił na antenie TVP Info.

"Powrót VAT-u zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej nie powinien mieć istotnego wpływu na paliwa na naszych stacjach. Zrobimy wszystko, żeby te paliwa były na podobnym poziomie i słowa dotrzymamy" - powiedział Obajtek w środowej rozmowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjaśnił, że utrzymanie dotychczasowych cen jest możliwe dzięki stabilizacji sytuacji, umocnieniu złotego i spadków na rynkach ropy: "Uzyskaliśmy pewne synergie. Mamy stabilne dostawy ropy nie tylko do Polski, ale do całego regionu (...). Dziś możemy zakomunikować Polakom, że te ceny będą stabilne i zrobimy wszystko, że te ceny będą kształtować się na podobnym poziomie (co obecnie) - mówi Obajtek cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Zachowanie dotychczasowych cen mimo znaczącego wzrostu VAT-u cieszy, ale i zastanawia. Prosta matematyka wskazuje bowiem, że powinno wyjść inaczej. Cóż - najwyraźniej doszło do poświątecznego cudu albo... dotychczasowa marża była mocno zawyżona, by zminimalizować szok po wprowadzeniu wyższego VAT-u. Nie wiem jak wy, ale ja w cuda nie wierzę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)