Co oznaczają czerwone kontrolki w aucie?

Poradniki i mechanikaCo oznaczają czerwone kontrolki w aucie?15.02.2019 14:28
"Najgroźniejsze" czerwone kontrolki, jakie mogą zapalić się w czasie jazdy
"Najgroźniejsze" czerwone kontrolki, jakie mogą zapalić się w czasie jazdy
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński

Kontrolki w samochodzie są podzielone na trzy kolory, podobnie jak sygnalizacja świetlna na drogach. Czerwone kontrolki zawsze sygnalizują zagrożenie, które co do zasady powinno skutkować zatrzymaniem pojazdu. Tak jak na światłach.

Co do zasady, bo nie zawsze jest to konieczne. Reguła jest taka, że czerwona kontrolka przestrzega przed zagrożeniem awarii, wypadku lub skutków wypadku. Chociażby kontrolka przypominająca o zapięciu pasów bezpieczeństwa też nierzadko jest czerwona, ale nie trzeba zatrzymywać pojazdu. Wystarczy zapiąć pas. Niezapięcie go nie spowoduje wypadku, ale zagrożenie, gdy do niego dojdzie.

Na czerwono świeci się kontrolka zaciągniętego hamulca postojowego lub awarii poduszek powietrznych. W obu przypadkach nie ma realnego zagrożenia, ale może dojść do sytuacji, gdy takowe się pojawi. W obu też nie ma konieczności zatrzymywania pojazdu.

Jeśli kontrolka hamulca postojowego świeci się pomimo jego wyłączenia (nie kontrolka z literą P tylko z wykrzyknikiem), może to oznaczać niski poziom płynu hamulcowego. Wtedy już najlepiej dolać go możliwie szybko, choć też niekoniecznie należy zatrzymać pojazd.

Czerwone są też kontrolki ostrzegające przed zbyt wysoką temperaturą silnika lub niewystarczającym ciśnieniem oleju. W tych przypadkach już najlepiej się zatrzymać, szczególnie w drugiej sytuacji.

O ile wysoką temperaturę można zmniejszyć w czasie jazdy włączając ogrzewanie, o tyle jeśli ciśnienie smarowania jest zbyt niskie, koniecznie zatrzymaj auto i wyłącz silnik. Nie uruchamiaj go zanim nie dolejesz oleju.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)