Chcą zakazać parkowania aut na chodnikach. Posłowie są przychylni

Chcą zakazać parkowania aut na chodnikach. Posłowie są przychylni

Parkowanie na chodniku tylko pod warunkiem, że częściowo na ulicy. Taki postulat trafił do Komisji Sejmowej.
Parkowanie na chodniku tylko pod warunkiem, że częściowo na ulicy. Taki postulat trafił do Komisji Sejmowej.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Jurkiewicz/East News
Marcin Łobodziński
05.12.2018 08:01, aktualizacja: 28.03.2023 12:27

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze złożyło petycję do Sejmu, w której domaga się bezwzględnego zakazu parkowania samochodów na chodnikach w Warszawie. W ten sposób chce przywrócić chodnikom ich pierwotny cel – miejsce do poruszania się pieszych.

W czym tkwi problem? Otóż zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, kierowca może zaparkować pojazd na chodniku (częściowo lub w całości) pod warunkiem, że zostawi dla pieszych 1,5 m wolnej przestrzeni. Kłopot w tym, że nie każdy to respektuje, zwłaszcza, gdy parkuje całe auto na chodniku.

O ile dla zwykłego przechodnia może to nie być uciążliwe, o tyle dla osoby jadącej na wózku inwalidzkim, osoby starszej, poruszającej się o kulach czy rodzica prowadzącego wózek dziecięcy już tak.

"Dążymy do standardu, który oznacza, że chodnik służy do chodzenia, a nie parkowania". – czytamy w wypowiedzi rzecznika stowarzyszenia dla "Gazety Wyborczej". Zdaniem MJN samorządy powinny wyznaczać miejsca do parkowania, a nie – jak jest obecnie – pozwalać na parkowanie wszędzie tam, gdzie nie ma zakazu.

Co postuluje stowarzyszenie? Poza bezwzględnym zakazem parkowania samochodów w całości na chodniku, również bezwzględne odholowanie tak postawionego auta. Ich zdaniem tylko w ten sposób można czegoś nauczyć kierowców.

Choć wielu kierowcom w Warszawie pomysł może wydawać się szalony, to już zyskał on pozytywną opinię Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. "Rzeczpospolita" informuje, że pomysł ma poparcie wielu posłów.

Jeżeli taka nowelizacja przejdzie, wówczas kierowcy będą mogli postawić auto na chodniku tylko częściowo. Oczywiście pod warunkiem zachowania przepisowej przestrzeni dla pieszych.

Co ciekawe, podobny przepis wprowadzono w tym roku na Ukrainie. Stowarzyszenie MJN przypomina, że w Polsce parkowanie na chodnikach zalegalizowano w 1983 roku podczas stanu wojennego i miało ono ułatwiać pracę Służb Bezpieczeństwa.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)