Święta Bożego Narodzenia na drogach. Pogoda, obostrzenia i przypomnienie przepisów

Święta Bożego Narodzenia na drogach. Pogoda, obostrzenia i przypomnienie przepisów

Policja, pomimo licznych obowiązków, nie zamierza odpuszczać kierowcom
Policja, pomimo licznych obowiązków, nie zamierza odpuszczać kierowcom
Źródło zdjęć: © mat. prasowe policji
Marcin Łobodziński
23.12.2020 11:32, aktualizacja: 16.03.2023 15:09

Nagła zmiana pogody, wzmożony ruch oraz obostrzenia związane z pandemią koronawirusa – kierowcy, którzy w tym roku wyjeżdżają na święta Bożego Narodzenia, muszą być na to przygotowani. Oto zasady, o których należy pamiętać, by w podróży uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Warto też przypomnieć sobie najważniejsze przepisy.

Duża część Polaków ruszy na świąteczne spotkania wigilijne 24 grudnia. Pomimo nałożonych przez rząd ograniczeń w zgromadzeniach, należy spodziewać się wzmożonego ruchu. Wie o tym policja i apeluje o ostrożność, dostosowanie prędkości do ograniczeń i warunków drogowych, bo te mogą przerosnąć umiejętności wielu.

Pogoda na Święta Bożego Narodzenia

W tym roku Boże Narodzenie naturalnie przedłuży się o jeden dzień, ponieważ drugi dzień świąt przypada na sobotę. Dlatego wzmożonego ruchu należy spodziewać się przez cały weekend, także w niedzielę. Również w weekend warunki mogą być najbardziej nieprzewidywalne.

Meteorolodzy zapowiadają na sobotę opady śniegu w większej części kraju i temperatury bliskie zera.

Wigilia zapowiada się deszczowo i dość ciepło. W nocy z 24 na 25 grudnia mogą pojawić się przymrozki, więc podczas powrotu z kolacji wigilijnej należy być szczególnie ostrożnym. Zanim wejdziecie do auta, sprawdźcie, czym pokryta jest nawierzchnia.

W pierwszy dzień Świąt pojawi się mieszanka opadów – deszcz, deszcz ze śniegiem i delikatny śnieg. Natomiast śnieg będzie topniał, ponieważ temperatury będą zdecydowanie dodatnie.

Ostatnia chwila na zmianę opon

Dobrze przygotowane auto na ten okres to auto na zimowych lub całorocznych oponach. Ci, którym nie udało się założyć zimówek i jeżdżą na letnich, powinni prowadzić z jeszcze większą uwagą, szczególnie w noc wigilijną oraz drugi dzień świąt.

Na założenie zimowek jest jeszcze dzień i trochę czasu w Wigilię. Warsztaty wulkanizacyjne będą pracowały do ostatnich chwil, ale szansa na umówienie się na wymianę opon jest nieduża. Zadzwoniłem do trzech warsztatów i w każdym z nich usłyszałem, że nie ma najmniejszych szans.

W takich sytuacji warto podzwonić po warsztatach samochodowych w małych miejscowościach. W takich czasami też zajmują się wymianą opon, a obciążenie może być zdecydowanie mniejsze.

Przygotuj auto na wyjazd – absolutne minimum

Nie będę tu pisał o wielkich przygotowaniach samochodu na świąteczny wyjazd w przeddzień Świąt. Natomiast gdybym miał ograniczyć to do jednej rzeczy i absolutnego minimum, które można zrobić we własnym zakresie, to polecam sprawdzić światła. Czy działają kierunkowskazy, światła pozycyjne z tyłu, czy nie ma przepalonej żarówki świateł mijania z przodu i czy działają światła hamowania. W dwie osoby można to zrobić w minutę, a w okresie Świąt, przy opadach deszczu, śniegu, być może mgłach ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa.

Trzy zasady bezpieczeństwa, o których warto pamiętać

Oczywiście zachęcam do przestrzegania wszystkich zasad i przepisów ruchu drogowego, szczególnie tego dotyczącego ograniczeń prędkości. Natomiast trzy uważam za najbardziej istotne.

  • Zasada trzech sekund - podczas jazdy musimy wypracować sobie taki odstęp od poprzedzającego pojazdu, by w miejscu, które właśnie on mija, znaleźć się nie wcześniej niż za trzy sekundy. Jest to szczególnie ważne na śliskiej nawierzchni, po zmroku, w trudnych warunkach atmosferycznych. W przypadku jechania za motocyklem odstęp powinien być jeszcze dłuższy, bo użytkownicy jednośladów często wykorzystują mechanizm hamowania silnikiem do wytracania prędkości, a wtedy nie zapala się światło hamowania.
Dalej mamy problem z tworzeniem tunelu bezpieczeństwa
Dalej mamy problem z tworzeniem tunelu bezpieczeństwa© fot. Mateusz Lubczański
  • Korzystaj ze świateł mijania również w dzień – kiedy pojawią się jakiekolwiek opady. Zobowiązują do tego przepisy i logika – auto w czasie opadów deszczu czy śniegu jest mniej widoczne. Pamiętajcie, aby od razu przekręcić włącznik świateł, kiedy tylko z nieba zacznie cokolwiek spadać. Automaty was z tego nie wyręczą.
  • Hamując, zerknij w lusterko – kiedy zaczynasz mocniejsze hamowanie, zawsze zerknij w lusterko wsteczne, by upewnić się, że kierowca z tyłu też to robi. Lepiej przejechać na tzw. głębokim żółtym niż zostać uderzonym w tył, zwłaszcza kiedy autem podróżuje cała rodzina. Pamiętajcie, że nie tylko wy jedziecie odpocząć, spotkać się z rodziną i udziela wam się świąteczna atmosfera, ale dotyczy to także innych, przez co mogą być rozproszeni i zauważyć waszego hamowania.

Ubiegłoroczne przepisy, które nie wszyscy jeszcze znają

Ostatnie miesiące pokazały, że wielu kierowców zapamiętało dwa nowe przepisy z roku 2019 r., czyli obowiązek tworzenia korytarza życia oraz jazdy na suwak. Nie każdy jednak wie jak się zachowywać, zwłaszcza widać to przy korytarzu życia. Marcin Łobodziński przygotował na ten temat kompleksowy poradnik.

W telegraficznym skrócie:

  • Korytarz życia tworzymy dla pojazdów uprzywilejowanych, jeśli występują utrudnienia drogowe. Zasada jest prosta – jeśli droga ma przynajmniej dwa pasy ruchu, to auta z lewego pasa zjeżdżają na lewą stronę, a z prawego na prawą. Kiedy jest więcej niż dwa pasy ruchu, to kierowcy z lewego pasa ruchu zjeżdżają na lewą stronę, a kierowcy z pozostałych pasów kierują się na prawą. Tu nie ma znaczenia, ile tych pasów jest – ważne, by tworzyć korytarz życia zawsze tak samo, dzięki czemu kierowcy pojazdów uprzywilejowanych częściej będą mogli z niego korzystać.
  • Jazda na suwak obowiązuje na odcinkach dróg, na których jest znaczące spowolnienie ruchu i występuje pas ruchu bez kontynuacji. Kierowcy, którzy się na nim znajdą, powinni jechać do samego końca, dopiero wtedy zasygnalizować zmianę pasa. Wówczas otrzymują pierwszeństwo przed jednym pojazdem, który już znajduje się na docelowym pasie.

Zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Nie można również zapomnieć o nałożonych restrykcjach związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dalej w miejscach ogólnodostępnych należy zasłaniać usta i nos. Nie możecie też zapomnieć, że stacje benzynowe, jak i restauracje mogą serwować posiłki wyłącznie na wynos, więc w praktyce trzeba będzie zjeść w aucie.

Szczególne przepisy dotyczą kierujących pojazdy, które mogą pomieścić powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób. W takich samochodach może być zajęta zaledwie połowa miejsc. W przypadku zwykłych "osobówek" takie limity nie zostały wprowadzone.

Nie można oczywiście zapomnieć o ograniczeniach dotyczących Sylwestra. Zakaz poruszania się obowiązywał od 31 grudnia (od godziny 19.00) do 1 stycznia (6.00 rano). Kary administracyjne nie ulegają zmianie.

Od powyższego zakazu przemieszczania się będą jednak wyjątki, jak m.in. podejmowanie czynności służbowych czy realizację potrzeb życiowych. W uzasadnionych przypadkach będzie można np. udać się do apteki. Ma to przypominać taki "lockdown", jaki miał miejsce jeszcze wiosną 2020 roku.

Współpraca przy artykule:

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)