(Nie)Bezpieczeństwo na drogach - wypadki

(Nie)Bezpieczeństwo na drogach - wypadki

(Nie)Bezpieczeństwo na drogach - wypadki
Jacek Filipek
14.07.2008 15:00, aktualizacja: 02.10.2022 14:44

Jazda po pijanemu i brawura w jeździe - to dwie najczęściej spotykane przyczyny wypadków według raportu o bezpieczeństwie na drogach i umiejętnościach polskich kierowców przygotowanego przez Pentor Research International na zlecenie Skoda Auto Polska S.A.

Większość (53%) użytkowników dróg obawia się nietrzeźwych i agresywnych kierowców, natomiast 33% badanych twierdzi, że boi się brawurowej jazdy ze strony innych kierowców. Policyjne raporty definiują brawurę jako niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Ankietowani kierowcy potwierdzają ten osąd: 57 proc. z nich przyznaje, że lubi dynamiczną jazdę, a 63 proc. dopuszcza łamanie przepisów ruchu drogowego.

Jednakże jak wynika ze statystyk Policji w tym półroczu odnotowano mniej kolizji, wypadków drogowych, rannych i zabitych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na polskich drogach doszło do 22.857 wypadków i zgłoszono 82.487 kolizji. W obu przypadkach jest to nieznacznie mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wtedy to doszło do 22.876 wypadków (19 więcej) i 186.373 kolizji (3886 więcej).

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)