Zagłosuj na swoje ulubione auto i zgarnij 5000 zł na paliwo

Koniec z "modnymi" tablicami. Samochód może nie zaliczyć badania technicznego

Zmiany przepisów dla kierowców, które weszły w życie, dotyczą także ujednolicenia tablic rejestracyjnych. O tym, co grozi kierowcom, którzy samowolnie montowali małe tablice w swoich autach, mówił w programie "Newsroom" WP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Małe tablice rejestracyjne wydawane w Polsce miały być ułatwieniem dla kierowców, których samochody ze względów konstrukcyjnych takie tablice muszą mieć. Dotyczy to głównie pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych.

Niestety, małe tablice w pewnej chwili stały się po prostu modne i wiele osób montowało je w swoich autach, mimo że te wcale nie były do tego przystosowane. Zmiany, które wprowadza tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, ukrócą tę samowolę.

Od 4 grudnia 2020 r. w art. 60 Prawa o ruchu drogowym są zapisy, informujące o tym, że zabrania się "umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone" oraz "umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej".

Jeśli ten przepis nie będzie przestrzegany, policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny. Ale to nie wszystko. Samochód, który nielegalnie będzie miał założone małe tablice, nie przejdzie też pozytywnie badania technicznego na stacji kontroli pojazdów.

– Mam nadzieję, że ukróci to ten proceder. Jeśli komuś taka tablica naprawdę była potrzebna i niezbędna, i pojazd jest przystosowany do tego typu tablic, to jak najbardziej tak [może być zamontowana – przyp. red.]. Natomiast stało się to elementem mody i wyglądało na ulicach nieciekawie — komentuje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Obserwuj nas na Google News:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

BAW C60 & C71, czyli Saabomutanty owinięte folią spożywczą BMW Tedego i Audi Sławomira Toczka na sprzedaż! Ferrari F70, dalej Enzo zwane... Top Gear - nowe auto za rozsądną cenę! BMW X5 G-Power Typhoon Black Pearl Alfa Romeo Tonale Edizione Speciale już w salonach. Znamy polskie ceny Fabian Oefner sfotografował Audi R8. "Eksplodujące" superauto robi wrażenie Koncepcyjna Honda Civic Wagon zadebiutuje w Genewie [aktualizacja] Porsche twierdzi, że Panamera S E-Hybrid spala 4,4 l/100 km podczas testów Wyciekły zdjęcia patentowe nowego Forda Rangera Miało być 911, wyszła żaba. Porsche chwali się wielkim modelem z klocków Chorwaci pozamiatali. Rimac Nevera przyspiesza do setki w mniej niż 2 sekundy i ma 550 km zasięgu

Popularne w tym tygodniu:

Grupa Speed zatrzymała pirata na hulajnodze. Mandat: 400 zł Lech Wałęsa złapał gumę w Connecticut. Policjant był mocno zaskoczony Kolejny przeleciał nad rondem. To powoli nasz sport narodowy Ford Super Duty prawie pokonał straż miejską. Udało się dopiero za trzecim razem Kary za palenie gumy i strzelanie z wydechu. Policjanci zrobili obławę na 400 aut Cztery osoby zmiażdżone pomiędzy ciężarówkami. Z forda nic nie zostało Sprawa Wojewódzkiego trafiła do sądu. Chodzi o jazdę z prędkością 250 km/h Licznik zatrzymał się przy 120 km/h. 18-latek niedawno odebrał prawo jazdy Dziś polecą mandaty. Policja prowadzi wielką akcję. Zapłacisz do 2000 zł Pierwsze auto wydane przez polski salon Pagani. To Huayra Roadster za kilkanaście milionów złotych Ktoś wystawił na sprzedaż dach do Bugatti Chiron. Za tyle można mieć nową Suprę Prognozy cen paliw przerażają. Czas zdjąć nogę z gazu