Koniec z "modnymi" tablicami. Samochód może nie zaliczyć badania technicznego

Zmiany przepisów dla kierowców, które weszły w życie, dotyczą także ujednolicenia tablic rejestracyjnych. O tym, co grozi kierowcom, którzy samowolnie montowali małe tablice w swoich autach, mówił w programie "Newsroom" WP kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Małe tablice rejestracyjne wydawane w Polsce miały być ułatwieniem dla kierowców, których samochody ze względów konstrukcyjnych takie tablice muszą mieć. Dotyczy to głównie pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych.

Niestety, małe tablice w pewnej chwili stały się po prostu modne i wiele osób montowało je w swoich autach, mimo że te wcale nie były do tego przystosowane. Zmiany, które wprowadza tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, ukrócą tę samowolę.

Od 4 grudnia 2020 r. w art. 60 Prawa o ruchu drogowym są zapisy, informujące o tym, że zabrania się "umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone" oraz "umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej".

Jeśli ten przepis nie będzie przestrzegany, policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny. Ale to nie wszystko. Samochód, który nielegalnie będzie miał założone małe tablice, nie przejdzie też pozytywnie badania technicznego na stacji kontroli pojazdów.

– Mam nadzieję, że ukróci to ten proceder. Jeśli komuś taka tablica naprawdę była potrzebna i niezbędna, i pojazd jest przystosowany do tego typu tablic, to jak najbardziej tak [może być zamontowana – przyp. red.]. Natomiast stało się to elementem mody i wyglądało na ulicach nieciekawie — komentuje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Obserwuj nas na Instagramie:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

2014 Range Rover Sport - wkrótce nadejdzie Plany BMW na przyszłość - lista zarezerwowanych nazw [aktualizacja] Koniec marzeń o polskim aucie elektrycznym? Raport wykonany dla rządu nie pozostawia złudzeń Fiat 500L Beats Edition - by Dr. Dre Mercedes CL Widebody Kit od VITT Performance Holandia obniża prędkość na autostradach do 100 km/h. Powodem nie jest bezpieczeństwo Modułowa platforma i dużo nowych aut - takie są plany Volvo Volkswagen nie rezygnuje z diesli. Zapowiada nowego Golfa GTD Import używanych aut mocno spadł przez koronawirusa. Wyniki za marzec 2020 Nowe przepisy o policyjnych kontrolach. Zmiany w mierzeniu prędkości i "trzeźwych porankach" McLaren wciąż z kłopotami podczas testów w Barcelonie Ponad 1000 spraw GITD przeciwko osobom z immunitetem

Popularne w tym tygodniu:

Policjanci przejęli auta przestępców. Teraz nimi jeżdżą Kierowcy stracą pojazd za jazdę po alkoholu. Albo zapłacą jego równowartość Alfa Romeo Giulia GTAm w Polsce. Zostało jeszcze kilka egzemplarzy Szef Alfy Romeo powiedział słowa, na które czekali fani marki. Włosi idą pod prąd Oto najszybszy SUV świata. Brabus 900 Rocket Edition bazuje na GLE i właśnie pozamiatał Ford Kuga - piękny i świetnie wyposażony SUV w hybrydzie Plug-in Nissan GT-R debiutuje w nowym wydaniu i przy okazji żegna się z jednym rynkiem Škoda wstrzyma produkcję w dwóch czeskich fabrykach. Stoją też polskie zakłady VW i FCA We wtorek szczyt tygodniowej akcji policji. Posypią się mandaty i polecą "prawka" Tygodniowa akcja policji na drogach już trwa. W ruch idzie cały dostępny sprzęt Jeździ po mieście i wprowadza kierowców w błąd. Taki przepis nie istnieje Minimalne spalanie i maksymalny komfort. Modele Mercedesa z gamy Plug-in