Poradniki i mechanikaObcokrajowiec w Polsce - na jakich zasadach może jeździć po drogach publicznych?

Obcokrajowiec w Polsce - na jakich zasadach może jeździć po drogach publicznych?

Polskie prawo jazdy nie jest z reguły obcokrajowcom potrzebne, ale jeśli chcą przebywać u nas dłużej, to już tak.
Polskie prawo jazdy nie jest z reguły obcokrajowcom potrzebne, ale jeśli chcą przebywać u nas dłużej, to już tak.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
04.11.2020 09:37, aktualizacja: 16.03.2023 15:41

Na jakich zasadach obcokrajowiec może kierować pojazdem po drogach publicznych i jakie znacznie ma podpisana umowa międzynarodowa? Okazuje się, że największą barierę postawiono obywatelom Ameryki Północnej oraz Chin, szczególnie po 2013 r.

Prawo ściśle określa, którzy obcokrajowcy i jak długo mogą poruszać się po polskich drogach, legitymując się dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdami, który został wydany w ich rodzimym kraju. Nie każdy może to robić w pełni swobodnie, niektórzy muszą po pewnym czasie zdać egzamin na prawo jazdy.

Jakich formalności muszą dopełnić cudzoziemcy, by legalnie prowadzić w Polsce samochód? Jak wygląda egzamin na prawo jazdy dla obcokrajowców? W przygotowaniu artykułu pomógł mi adwokat Sławomir Bystrzejewski, autor serwisu legalnajazda.pl.

Prawo jazdy dla obywateli krajów objętych Konwencją o Ruchu Drogowym

Obywatele krajów, które ratyfikowały Konwencję o Ruchu Drogowym, po przyjeździe do Polski mogą przemieszczać się po naszych drogach na podstawie swojego rodzimego prawa jazdy. Jeśli chcą pozostać w naszym kraju dłużej, to przed upłynięciem 180 dni od przyjazdu do Polski muszą złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy na polski dokument, oddając swój.

Polskie prawo jazdy zostaje wydane z takim samym terminem ważności, jaki obowiązywał w poprzednim. Warto zaznaczyć, że obywatele tych państw nie muszą przechodzić żadnego szkolenia i zdawać egzaminu.

Oprócz państw będących sygnatariuszami Konwencji o Ruchu Drogowym, na wymianę dokumentu po 180 dniach mogą liczyć także obywatele państw, z którymi Polska podpisała dwustronną umowę – czyli obywatele Japonii i Korei Południowej.

Prawo jazdy dla obywateli krajów nieobjętych Konwencją o Ruchu Drogowym

W znacznie gorszej sytuacji są osoby z krajów, które nie podpisały Konwencji o Ruchu Drogowym. Obcokrajowcy pochodzący m.in. z Chin, Stanów Zjednoczonych czy Kanady nie mogą poruszać się po polskich drogach ze swoim prawem jazdy - muszą mieć międzynarodowe lub polskie. Aby uzyskać polski dokument, muszą zdać w Polsce egzamin na prawo jazdy, dokładnie na takich samych zasadach, na jakich zdają go Polacy.

Problemem podstawowym może być bariera językowa, ale istnieje możliwość zdawania egzaminu teoretycznego na prawo jazdy w obcym języku w niektórych ośrodkach egzaminacyjnych, ale dotyczy to wyłącznie języka angielskiego i niemieckiego, rzadziej rosyjskiego. Do 2013 r. mogli korzystać ze wsparcia tłumacza przysięgłego, lecz teraz jest to ograniczone jedynie do obecności tłumacza podczas wyjaśniania zasad egzaminu.

  • Zmiany z 2013 roku nie uszły uwadze Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, by przywrócono w Polsce obcokrajowcom możliwość korzystania z usług tłumacza przysięgłego - informuje adw. Sławomir Bystrzejewski. - Ministerstwo tłumaczy, że zmiana prawa podyktowana była częstymi nadużyciami ze strony tłumaczy przysięgłych, jednak zarówno Fundacja, jak i sami tłumacze biegli tłumaczą, że zawód ten regulowany jest ustawowo, co zobowiązuje ich do bezstronności i rzetelności pod groźbą wykluczenia z zawodu. Pozbawienie prawa do tłumacza biegłego na czas egzaminu na prawo jazdy przez obcokrajowców jest ogromnym utrudnieniem, bardzo często dyskwalifikującym cudzoziemców do uzyskania stosowanych uprawnień - dodaje.

Aby obywatele z tych krajów mogli przystąpić do egzaminu, muszą przebywać w Polsce co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym oraz posiadać kartę pobytu lub stałe zameldowanie w Polsce.

Utrata prawa jazdy przez obcokrajowca za punkty karne

Kiedy obywatel innego państwa uzyska polskie prawo jazdy, ale potem je straci za przekroczenie limitu 24 punktów karnych, obowiązują go takie same zasady jak obywatel polskiego. Aby odzyskać prawo jazdy, musi ponownie przejść egzamin kontrolny, a w przypadku jego nie zaliczenia, traci prawo jazdy. Nie może go już odzyskać, lecz musi na nowo uzyskać, zapisując się na kurs i zdając egzamin państwowy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)