Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Z reguły podczas serwisu wymienia się klocki hamulcowe, które zużywają się zwykle prędzej od tarcz. Jednak przychodzi taki czas, kiedy i tarcze należy wymienić. Tylko kiedy? Po czym poznać, że tarcza jest już niesprawna?

Nie podlega wątpliwością fakt, że tarcze należy wymienić wtedy, kiedy są zużyte. Ale jak to określić? Zwykle wystarczy pomiar tarcz. Każdy producent podaje, jaka jest minimalna ich grubość. Jednak zwykle mechanicy oceniają to "na oko" przez oględziny tarcz. Jeśli są zużyte nierównomiernie lub mają "wyrzeźbione" rowki, to także podlegają wymianie.
Wtedy też należałoby ustalić, jaki jest powód nierównomiernego zużycia powierzchni roboczej. Zazwyczaj jest to wina starych klocków hamulcowych. Niestety założenie nowych nic już nie zmieni.

Powodem wymiany tarcz są także pęknięcia oraz skrzywienia. W dobie ogólnodostępnych części zamiennych nie do końca jest sens tzw. toczenie tarcz. Najlepiej wymienić wtedy cały zestaw (tarcze i klocki), ale po zamontowaniu należy sprawdzić, czy na nowych tarczach nie ma tzw. bicia. Robi się to specjalnym miernikiem, ale nie każdy warsztat ma taki na wyposażeniu.
Obserwuj nas na Google News:


Polecane przez autora:
- Apteczka samochodowa – którą wybrać?
- Gdzie dorobić zgubiony kluczyk do samochodu?
- Symbol kierowców starszej daty. Dziś też wiele osób z tego korzysta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze