Co zrobić, gdy nie możesz zapłacić za paliwo? Jest wiele rozwiązań

Wyobraź sobie sytuację, że tankujesz paliwo, idziesz do kasy zapłacić kartą, a ta nie działa. Nieważne jaki jest powód. Jesteś daleko od domu, więc nikt ci pieniędzy nie przywiezie, a sprzedawca żąda od ciebie zapłaty i nie zgadza się na podjechanie do bankomatu. Co zrobić?

Zatankowałeś paliwo, a nie masz jak zapłacić? Spokojnie, może to rozwiązać

Zatankowałeś paliwo, a nie masz jak zapłacić? Spokojnie, może to rozwiązać (fot. East News / Marcin Kamiński)

To wcale nie jest abstrakcyjna sytuacja, wręcz przeciwnie. W dzisiejszych czasach wcale nierzadka, bo przyzwyczailiśmy się do płatności bezgotówkowych do tego stopnia, że niektórzy praktycznie nie noszą pieniędzy. A przecież jak sami pewnie wiecie, karty bywają zawodne. Sam miałem tego typu zdarzenia dwa razy w kończącym się właśnie roku.

Zatankowanie niewłaściwego paliwa: co robić w razie pomyłki?

Branża robi wiele, żeby zapobiegać pomyłkom na stacji paliw. Nalanie do baku niewłaściwego paliwa wciąż się jednak zdarza. Co wtedy robić, by…

Temat okazał się o tyle ciekawy, że na obu stacjach proponowano mi dwa różne rozwiązania, a właściwie tylko na jednej. Na pierwszej po prostu powiedziano, że nie ma możliwości opuszczenia stacji zanim nie ureguluję płatności i pracownika zupełnie nie interesowało to, w jaki sposób tego dokonam.

Właściciel innej stacji był bardziej łaskawy. Powiedział, że ma wszystko nagrane i jeżeli tego samego dnia nie przyjadę z pieniędzmi, to zgłosi kradzież paliwa na policję. Temat zaciekawił mnie do tego stopnia, że co jakiś czas, gdy pracownicy różnych stacji nie mieli za wiele zajęcia, po prostu pytałem jakie mają zasady działania w tego typu sytuacjach. I tu ku mojemu zaskoczeniu, żadna z zapytanych stacji nie miała określonych procedur.

Dlatego aby sprawdzić jak działa to w praktyce, wykonałem trzy próby/prowokacje na trzech różnych stacjach udając, że nie mogę zapłacić wpisując nieprawidłowy PIN do karty. Za każdym razem tankowałem za minimum 100 zł.

W pierwszej z prób pracownik stacji zaskoczył mnie stwierdzeniem, że takie sytuacje zdarzają się często i jest na to proste rozwiązanie. Dziś większość kart umożliwia płacenie zbliżeniowo do niskich kwot – w moim przypadku do 50 zł — zatem nawet nieznajomość PIN nie jest problemem. Płatność można rozłożyć na kilka po 50 zł. Bardzo dobry sposób pod warunkiem, że ma się uruchomioną opcję płatności zbliżeniowej.

Dlatego w drugim podejściu wziąłem taką kartę, na której tego nie miałem. Początkowo pracownik stacji mocno się zdenerwował i zaczął straszyć policją, ale wytłumaczyłem mu, że przecież policjant nic mi nie zrobi, co najwyżej podwiezie do bankomatu, a jeżeli nawet zatrzyma, to od tego stacja pieniędzy nie dostanie.

Gdy emocje opadły sam przyznał, że jeżeli weźmie ode mnie imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer rejestracyjny, to powinno wystarczyć, by puścić mnie ”wolno” i pozwolić pojechać po pieniądze.

Zobacz również: Dwa rodzaje oleju silnikowego - zobacz jak zachowają się zimą

Na trzeciej stacji było dużo trudniej, wręcz niebezpiecznie. Nie było mowy o jakimkolwiek pojechaniu po pieniądze. Nie było też mowy o wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności, zapłaty przez konto internetowe, a nawet nie chciano moich dokumentów, choć wiedziałem, że działanie w taki sposób jest niezgodne z prawem. Jedyną propozycją pracowników stacji było dzwonienie do znajomych, którzy przywiozą mi pieniądze, ale szedłem w zaparte, że jest to niemożliwe.

W końcu stwierdzili, że zostanę przez nich zatrzymany do czasu, aż zapłacę. Długie tłumaczenie różnicy pomiędzy zatrzymaniem a ujęciem i tego, że nawet nie mają prawa mnie ująć, mając moje dane i numer rejestracyjny pojazdu, na nic się zdało. Ostatecznie zaproponowałem wezwanie policji, co nieco uspokoiło atmosferę. Na szczęście ”jakimś cudem” odnalazłem druga kartę i zapłaciłem, choć rozstaliśmy się niestety w niemiłej atmosferze.

Dlaczego powinno się tankować do pełna? [poradnik]

Wielu kierowców, korzystając ze stacji benzynowych, nie tankuje samochodu pod korek. Czy takie postępowanie szkodzi naszemu autu? Jakie awarie mogą być…

Powyższe, symulowane zdarzenia pokazały, że sytuacja nie jest łatwa, a czasami może to być bardzo kłopotliwe i stresujące dla obu stron. Problem w tym, że nie regulują tego absolutnie żadne przepisy prawa. Do tego konsument jest w trudniejszym położeniu.

— Zasady postępowania w takich sytuacjach nie określają żadne przepisy obowiązujących ustaw. W przypadku braku możliwości dokonania zapłaty za zakup paliwa na stacji benzynowej kartą płatniczą (zarówno z braku możliwości połączenia z terminalem jak również w przypadku braku środków na koncie), zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, odpowiedzialność spoczywa na konsumentach, a nie sprzedawcy – komentuje tego typu zdarzenia radca prawny Omega Kancelarie Prawne Weronika Nowak.

Skoro tak, to co możemy zrobić jako konsumenci? Przede wszystkim się zabezpieczyć.

— W związku z powyższym, konsument czy też inna osoba dokonująca zakupu paliwa, powinna na taką ewentualność być przygotowana i mieć przy sobie gotówkę – dodaje radca.

Można też posiadać dwie karty płatnicze lub płatniczą i kredytową.

— W przypadku braku możliwości uregulowania zapłaty również gotówką, nie można w żadnym wypadku zgodzić się na przekazanie w zastaw dokumentów osobistych, takich jak np. dowód osobisty czy też prawo jazdy, gdyż są to dane chronione ustawą o ochronie danych osobowych, a sprzedawca nie może żądać takiego zabezpieczenia niedokonanej transakcji.

Jak zatem rozwiązać problem? Sam z doświadczenia już wiem, że podstawa to uspokojenie atmosfery, rozmowa i danie do zrozumienia pracownikowi stacji, że nie jest się złodziejem. Następnie warto wspólnie ustalić kompromisowe działanie. Oto co zdaniem radcy prawnego jest możliwe.

— Obsługa stacji powinna umożliwić skorzystanie kupującemu z ich komputera w celu dokonania transakcji (przelewu), ewentualnie wskazać inny sposób płatności, np. przez wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności, dzięki czemu będzie posiadała dane kupującego, wystarczające do ewentualnego późniejszego dochodzenia swoich roszczeń.

Jeżeli dojdzie do naprawdę napiętej atmosfery, bez obaw można się zgodzić na wezwanie policji, a nawet zrobić to samemu.

— W ostateczności sprzedawca ma prawo zawiadomić policję o zdarzeniu. Policja pojawi się na miejscu zdarzenia i sporządzi protokół zdarzenia. Jednak w przypadku szybkiego uregulowania płatności przez kupującego, policja umorzy postępowanie z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. Obsługa stacji często korzysta z takiego uprawnienia, gdyż dzięki temu w przypadku nieuregulowania płatności nie dość, że będą mieli dostęp do danych kupującego, to dodatkowo policja uzna iż powyższy czyn kwalifikuje się jako wykroczenie i ukarze kupującego.

Moje propozycje postępowania z pracownikiem stacji w takich sytuacjach:

 • Daj sprzedawcy do zrozumienia, że nie jesteś oszustem.
 • Jeżeli to go uspokoi, pokaż mu dokumenty i pozwól spisać podstawowe dane, jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i numery rejestracyjne pojazdu udowadniając, że należy on do ciebie.
 • Wyjaśnij, że wezwanie policji w zasadzie nic nie da poza tym, że sprawa się bardziej skomplikuje i będzie to strata czasu dla was obu.
 • Zaproponuj pojechanie po pieniądze i wezwanie policji, jeżeli nie wrócisz w ustalonym czasie.
 • Zaproponuj zostawienie auta i pojechanie po pieniądze z kimś innym – być może z przypadkowo napotkaną, życzliwą osobą.
 • Zaproponuj przelew przez internet.
 • Zaproponuj wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności.

Nie masz jak zapłacić? Nie stresuj się. Może warto podjąć pewne działania:

 • Skorzystaj z innej karty jeżeli taką posiadasz.
 • Jeżeli to możliwe, zapłać za paliwo kilkoma transakcjami zbliżeniowo.
 • Zadzwoń do banku i dowiedz się, dlaczego karta nie działa.
 • Sprawdź wszystkie kieszenie i schowki w aucie – może znajdziesz gotówkę, o której nie pamiętasz.
 • Jeżeli jesteś z pasażerem, zaproponuj żeby zapłacił za ciebie, a potem się rozliczycie.
 • Zadzwoń do znajomego i poproś o pomoc.

Jak zabezpieczyć się przed takim zdarzeniem?

 • Upewnij się, że masz kartę/gotówkę zanim zaczniesz tankować.
 • Jeżeli masz tylko kartę, upewnij się pytając sprzedawcę, czy możesz zapłacić w ten sposób (być może mają awarię terminala).
 • Jeżeli twoja karta nie zawsze działa prawidłowo, miej zawsze jakieś zabezpieczenie w postaci innej karty lub gotówki.
 • Jeżeli jedziesz daleko od domu i zamierzasz tankować, miej przy sobie gotówkę na paliwo.

Podsumowując, nie ma nic bardziej pewnego niż gotówka, ale nie zawsze jest ona wygodna. Pamiętajcie, że wszyscy jesteśmy ludźmi i zawsze można się jakoś dogadać – wystarczy być spokojnym. Nie ma się co stresować czymś zupełnie niezależnym od nas i jeżeli nie jesteście złodziejami, nikt, nawet policja nie ma prawa nic wam zrobić. Dlatego jej wezwanie może czasami bardziej uprościć niż skomplikować sytuację.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Zobacz, co potrafi oszukać policyjny alkomat. Możesz się przed tym ustrzec Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Dlaczego należy zredukować bieg przed przyspieszeniem Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? OC droższe dla tych, którzy zwlekają z kupnem samochodu. Zobacz praktyki ubezpieczycieli Prawa na osiedlowym parkingu. Gdzie i w jaki sposób można parkować? Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Piłeś? Nie jedź! I to przez długi czas Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Taryfikator punktów karnych 2018. Dobrze wiedzieć, co nam grozi za wykroczenia drogowe Jak najszybciej dojechać do Zakopanego? Wystarczy nadrobić kilkanaście kilometrów Jak używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym? Nie wprowadzaj innych w błąd Niewidzialne zagrożenie wielkim wrogiem kierowców. Co to jest martwe pole?

Popularne w tym tygodniu:

Rozpoczął się sezon strat spowodowanych przez kuny. Nie ma na nie dobrego sposobu Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców Zobacz, co potrafi oszukać policyjny alkomat. Możesz się przed tym ustrzec Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Użytkowanie samochodu z turbiną. Najważniejsze zasady Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Amerykańskie samochody, których nie kupisz w Polsce Co zrobić, gdy samochód nie przeszedł przeglądu? Musisz działać szybko Zamiast wymiany wahacza tańsza i znana metoda sprzed lat. Wciąż jest aktualna Programy lojalnościowe dla kierowców. Zobacz, gdzie najszybciej zdobędziesz nagrody Najbardziej niezawodne i awaryjne sześcioletnie samochody. Ranking ADAC Kody silników 1.9 TDI: w tych modelach je montowano