Zobacz, co potrafi oszukać policyjny alkomat. Możesz się przed tym ustrzec

Policja stale apeluje do zmotoryzowanych o powstrzymanie się od prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Okazuje się, że nie zawsze pozytywny wynik próby wykonanej alkomatem oznacza, że kierowca ma coś na sumieniu.

Alkomat bada alkohol w wydychanym powietrzu, a nie we krwi

Alkomat bada alkohol w wydychanym powietrzu, a nie we krwi

Śniadanie, poranna higiena i do samochodu. A co jeśli po drodze napotkamy patrol policji sprawdzający trzeźwość kierowców? Podjeżdżamy do funkcjonariusza w pełni zrelaksowani; przecież nie zrobiliśmy nic złego. Policjant używa alkomatu i niespodzianka — wynik jest pozytywny. Jak to możliwe?

Odpowiedź jest prosta. W takich przypadkach częstym winowajcą jest płyn do płukania ust. Wiele dostępnych w drogeriach produktów zawiera alkohol. Jest go w nich tak dużo, że efekt utrzymuje się do 20–30 minut. Tuż po skorzystaniu z płynu alkomat może pokazać w wydychanym powietrzu nawet ponad 0,5 mg/l, co jest odpowiednikiem 1 prom. alkoholu we krwi.

Co robić jeśli policjant sprawdza naszą trzeźwość po użyciu płynu? Wystarczy wytłumaczyć funkcjonariuszowi, skąd wziął się taki wynik i poprosić o powtórzenie badania za 15–20 minut. Po takim czasie ślad alkoholu powinien być tak słaby, że alkomat nie zareaguje.

Płyn do płukania ust nie jest jedyną substancją, która może oszukać policyjne urządzenie. Podobny efekt otrzymamy po spożyciu batonika zawierającego alkohol. Choć jego porcja w jednym batonie nie spowoduje przekroczenia dozwolonej prawem zawartości alkoholu we krwi, to chwilowy efekt w wydychanym powietrzu może wynosić nawet do 0,3 mg/l, czyli odpowiednik 0,6 prom. alkoholu we krwi. Podobnie jest z syropami zawierającymi alkohol.

Jak jednak mówią policjanci, między bajki można włożyć opowieści o tym, że pozytywny wynik alkomatu spowodowany może być zjedzeniem większej ilości owoców. Zdaniem pytanych przez nas funkcjonariuszy, trzeba byłoby zjeść ich więcej, niż jest w stanie przeciętny człowiek.

Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by w razie spotkania z policjantami nie trzeba było się tłumaczyć i tracić czasu potrzebnego na ponowne zbadanie wydychanego powietrza. Płyn do płukania ust z alkoholem wystarczy zamienić na taki, który go nie zawiera, a przed jazdą wyrzec się słodyczy czy leków zawierających alkohol. O tym, by zrezygnować z jazdy po spożyciu alkoholu nie trzeba chyba przypominać.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Filtr powietrza. Drobiazg, o którym zapominamy Hamowanie silnikiem. Wielu kierowców nie wie, jak to robić Kontrolka akumulatora oznacza wydatki. Przyczyn może być kilka Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Mandat za brak wiedzy lub pomyłkę? Typowe błędy kierowców Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć? Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Dlaczego należy zredukować bieg przed przyspieszeniem Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Co to jest polisa mini AC? Prosty sposób na niedrogie ubezpieczenie auta Najgorsze silniki benzynowe, których nie polecamy w samochodach używanych Jak rozpoznać awarię wtryskiwacza benzynowego? Ściąganie podczas hamowania – wyjaśniamy przyczyny niebezpiecznego zjawiska Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Niewłaściwe paliwo w baku – co zrobić? Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć? Co to jest szpera? Wyjaśniamy działanie mechanizmu, który ułatwia "latanie bokiem" Awarie systemu Common Rail - co może się popsuć? Awarie pasków wieloklinowych - przyczyny i diagnoza Co to jest mikrohybryda? Sprawdź jak działa prosty sposób na oszczędzanie paliwa

Popularne w tym tygodniu:

Hamowanie silnikiem. Wielu kierowców nie wie, jak to robić Mandat za kruczek w kodeksie. Mało znane przewinienia Marki, których samochody najczęściej mają problemy ze skrzynią biegów Gaśnica samochodowa – co grozi za jej brak i jak z niej korzystać? Najbardziej zawodne trzyletnie samochody. Ranking ADAC Skrzynia biegów też potrzebuje wymiany oleju. Problemem jest jego dobór Ministerstwo nie wie, w jakim celu stosuje się blokady na koło. Zagadkę rozwiązuje Straż Miejska Regularny serwis klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tys. zł. Ile trzeba wydać na sprawną klimę Kontrolka akumulatora oznacza wydatki. Przyczyn może być kilka Wystarczy kilkanaście złotych miesięcznie, żeby uniknąć wielkich wydatków. Weź pod lupę swoje ubezpieczenie Filtr powietrza. Drobiazg, o którym zapominamy Parkowanie w słońcu to nie przelewki. Łatwo o zniszczenie samochodu