Zatankowanie niewłaściwego paliwa: co robić w razie pomyłki?

Branża robi wiele, żeby zapobiegać pomyłkom na stacji paliw. Nalanie do baku niewłaściwego paliwa wciąż się jednak zdarza. Co wtedy robić, by uniknąć drogich napraw?

Tankowanie

Tankowanie (WP)

Producenci od lat różnicują średnice wlewów paliwa w samochodach na benzynę i olej napędowy. W efekcie w przypadku współczesnych aut nie sposób zatankować oleju napędowego do baku auta na benzynę. Dodatkowo na drzwiczkach stanowiących zamknięcie wlewu paliwa najczęściej znajdziemy nalepkę informującą nas, jakie paliwo należy wlać do baku.

Jak się jednak okazuje, wlanie niewłaściwego paliwa do baku zdarza się częściej, niż moglibyśmy przypuścić, przede wszystkim w przypadku osób, które przesiadają się z samochodu służbowego do prywatnego lub odwrotnie.

Zwykle Pb zamiast ON

Pomyłki najczęściej polegają na wlaniu benzyny do diesla. Co wówczas? Jeśli szybko zorientowaliśmy się, że popełniliśmy błąd, a do tego dysponujemy starszym autem, może obejść się bez dodatkowych kosztów. Wystarczy dotankować do pełna olej napędowy. Jeżeli jednostka napędowa nie jest zasilana pompowtryskiwaczami czy systemem common rail, powinna powadzić sobie ze spaleniem mieszaniny, w której benzyna wynosi do 10–15 proc.

Zupełnie inaczej należy postąpić, jeśli do omyłkowego zatankowania benzyny doszło w stosunkowo nowoczesnym aucie. Silniki Diesla korzystające z pompowtryskiwaczy, a w szczególności z systemu common rail, są wrażliwe na jakość paliwa. Próba odjechania z mieszaniną benzyny i oleju napędowego w baku może mieć opłakane skutki. Trzeba przy tym wiedzieć, że naprawa lub wymiana elementów układu wtryskowego to spory wydatek, często liczony w tysiącach złotych.

Co robić?

Co więc robić, gdy dojdzie do pomyłki? Przede wszystkim nie uruchamiać silnika. W razie potrzeby samochód można przepchnąć poza bezpośrednią okolicę dystrybutorów i wezwać pomoc. Fachowcy odpompują paliwo z baku i po kłopocie. Część firm takiej usługi nie podejmuje się na miejscu, na stacji paliw, ponieważ w takich warunkach trudno o jej solidne wykonanie. Kierowcy proponuje się wówczas wzięcie auta na lawetę i obsługę w serwisie. W grę wchodzi dokładne wypompowanie paliwa, przeczyszczenie przewodów paliwowych i podpięcie pojazdu do komputera diagnostycznego. Koszt usługi zamyka się w 500 zł.

Jeśli nie zdamy sobie sprawy z popełnienia pomyłki już podczas tankowania, sprawa przedstawia się nieco gorzej. O tym, że w baku nie znajduje się właściwa ciecz, szybko poinformuje nas sam silnik. Możemy odczuć spadek mocy, szarpanie, a w krańcowych przypadkach dochodzi do zatrzymania pracy jednostki napędowej. Co wówczas? Auto musi oczywiście trafić w ręce mechaników, najczęściej na lawecie. W warsztacie, poza wymienionymi wcześniej czynnościami, czeka nas wymiana filtra paliwa i diagnostyka układu wtryskowego. Jeśli wystarczy jego czyszczenie, możemy uważać się za szczęśliwców. W puli zagrożeń, jakie z jazdy na paliwie zanieczyszczonym benzyną grożą nowoczesnemu dieslowi, jest wymiana wtryskiwaczy, pompy paliwa czy filtra cząstek stałych.

ON zamiast PB

Zatankowanie oleju napędowego do samochodu z silnikiem benzynowym jest w większości przypadków po prostu niemożliwe. Zabezpiecza nas przed tym średnica wlewu paliwa, która jest mniejsza od średnicy rurki pistoletu dystrybutora. W starszych autach może się to jednak zdarzyć. Co wówczas? Gdy silnik naszego samochodu zasilany jest gaźnikiem, to być może obejdzie się na strachu. Jeśli zatankowaliśmy mało oleju napędowego i ostatecznie nie będzie on stanowił więcej niż 10–20 proc. mieszaniny w baku, samochód powinien sobie poradzić. Trzeba jednak przygotować się na nierówną pracę silnika i spadek jego mocy.

Jeśli pomyłka jakimś cudem zdarzyłaby się w nowoczesnym samochodzie, wyposażonym w doładowanie czy bezpośredni wtrysk paliwa, należy postępować dokładnie tak, jak w przypadku analogicznego problemu w nowoczesnym dieslu. Niewłaściwe paliwo może zniszczyć delikatny osprzęt silnika i katalizator, narażając nas na wysokie koszty. Jeśli więc uświadomiliśmy sobie pomyłkę podczas tankowania, należy natychmiast je przerwać, a samochód — nie zapalając silnika — przekazać w ręce fachowców.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Właścicielom samochodów z zapłonem iskrowym czasami zdarza się wlać do baku benzynę, ale o nieprawidłowej liczbie oktanowej. Czy stanowi to problem? Na szczęście nie. Samochody, które zaprojektowano z myślą o konsumpcji benzyny 95 na paliwie 98-oktanowym bez problemu pojadą, ale nie należy się spodziewać spektakularnego wzrostu mocy czy obniżenia spalania. Jeśli jeździmy samochodem, którego producent zalecą benzynę 98, a zatankujemy jej tańszą odmianę, również nie ma ryzyka awarii. W przypadku nowocześniejszych pojazdów auto rozpozna inny rodzaj paliwa i zastosuje inny program sterowania procesem spalania. Samochód będzie bezpieczny, ale możemy odczuwać nieco gorszą dynamikę.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Zagraniczne przepisy, które mogą zaskoczyć Polaków Hamowanie silnikiem: jak i kiedy to robić? 3.0 V6 CDI – zaawansowany techniczne, mocny, ale dość drogi w eksploatacji silnik Mercedesa Alergik w samochodzie Szkoda całkowita i zbyt niska wycena – jak napisać odwołanie? Jak i ile można zaoszczędzić na paliwie w trasie? Na które towarzystwa ubezpieczeniowe kierowcy skarżą się najczęściej? Za 3 lata samochody elektryczne będą ładowane bezprzewodowo Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie Leasing na samochód - daje korzyści, ale ma też wady Jak czytać ogłoszenia sprzedaży samochodów? Jak przewozić dziecko w foteliku samochodowym?

Popularne w tym tygodniu:

Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Rezygnacja z samochodu sposobem na kupno mieszkania? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Czego nie wiesz o kole dojazdowym? Wyniki naszej sondy pokazują, że sporo Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Wypłaty odszkodowań z OC: ubezpieczyciele wciąż oszukują Test opon zimowych GTU 2017: ogumienie dla SUV-a