Złodzieje mają żniwa przed świętami – jak ustrzec się kradzieży?

Okres przedświąteczny oznacza wzmożony ruch wokół sklepów spożywczych i centrów handlowych. Ludzie są zamyśleni i skupieni na wielu czynnościach naraz, a wtedy nietrudno o pewne zaniedbania w kwestii zabezpieczenia swoich rzeczy przed złodziejami.

Fotolia/djedzura

Wszyscy, którzy przynajmniej raz padli ofiarą złodziei wiedzą, że zawsze dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie. Zazwyczaj tracimy radia samochodowe, telefony czy torebki, często też całe samochody. Dlatego w każdej sytuacji warto pamiętać o stosowaniu kilku prostych zasad bezpieczeństwa, które sprawią, że nasze rzeczy nie będą dla złodzieja łatwym łupem.

Po pierwsze pamiętajmy o tym, że nie należy pozostawiać żadnych cennych przedmiotów na widoku. Po tym, jak zaparkujemy auto, rozejrzyjmy się po jego kabinie i sprawdźmy, czy laptop, telefon albo dokumenty nie leżą na siedzeniach. Jeśli tak, to warto schować je do bagażnika, gdzie nie da się ich zauważyć z zewnątrz.

Kolejną ważną zasadą jest to, żeby nigdy nie pozostawiać auta z kluczykami w stacyjce. Złodzieje mają wiele sposobów na to, jak się dostać do uruchomionego pojazdu. Np. pozostawiają kartkę za tylną szybą. W czasie, gdy silnik już pracuje i kierowca próbuje wycofać z miejsca parkingowego, zauważa przedmiot na szybie. Następnie wysiada, żeby sprawdzić o co chodzi, a złodziej w tym momencie zajmuje miejsce za kierownicą i odjeżdża skradzionym samochodem. Podobną metodą jest wkładanie plastikowej butelki w nadkole. Niepokojący hałas w czasie jazdy sprawia, że kierowca wysiada, aby obejrzeć, czy z kołem wszystko ok, a wtedy złodziej może wskoczyć za kierownicę i odjechać.


Zdarzały się przypadki, że samochody były kradzione razem z dziećmi przypiętymi do fotelików.

Następną zasadą bezpieczeństwa jest pilnowanie kluczyków od auta. Pozostawienie ich w kieszeni kurtki czy płaszcza nawet na chwilę może dać szansę złodziejowi. Zakupy czasem trwają kilka godzin i dopiero po tym czasie możemy zorientować się, że w kieszeni nie ma naszych kluczy, a pojazd już jest ukryty i rozbierany na części.

Upewniajmy się, że pozostawiliśmy zamknięte auto, ponieważ odpalenie otwartego samochodu może zająć złodziejowi zaledwie kilkanaście sekund. Samochody padające łupem złodziei są często wcześniej namierzane i obserwowane, ale zdarza się, że złodziej trafia na niezamknięty samochód przypadkiem i korzysta z okazji.

Bezkluczykowy dostęp do auta to również dla złodzieja łatwizna.

Każdego roku tysiące ludzi padają ofiarą kieszonkowców, więc warto zabezpieczać dokumenty i kluczyki od samochodu, a także unikać trzymania wszystkiego w jednym miejscu. Jeśli stracimy dowód rejestracyjny, kluczyki od auta, klucze od domu, a także dowód osobisty i prawo jazdy, czeka nas długotrwały proces wyrabiania nowych dokumentów i wymiany zamków, a święta to najgorszy moment na myślenie o urzędach i ślusarzach.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Na koniec pamiętajmy, że jeśli zaparkujemy w nieprzeznaczonym do tego miejscu, to może się zdarzyć, że samochód zostanie odholowany, a nie skradziony. Dlatego warto upewnić się, czy Straż Miejska nie przyczyniła się do zniknięcia naszego samochodu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Samochód kontra kręgosłup Anglik po przekładce - jak go rozpoznać i czy warto kupić? Przepisy i znaki na przejazdach kolejowych Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Fakty i mity na temat OC. Co zrobić, by kupić polisę najtaniej? Jak skutecznie hamować z systemem ABS? Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg? Dezynfekcja klimatyzacji - już najwyższy czas Kierowcy i rowerzyści: czy to grupy skazane na niechęć? U kogo OC podrożało najbardziej i dlaczego warto szukać lepszej oferty?

Popularne w tym tygodniu:

Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Rezygnacja z samochodu sposobem na kupno mieszkania? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Czego nie wiesz o kole dojazdowym? Wyniki naszej sondy pokazują, że sporo Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Wypłaty odszkodowań z OC: ubezpieczyciele wciąż oszukują Test opon zimowych GTU 2017: ogumienie dla SUV-a