Nowe przepisy dla kierowców i nie tylko na rok 2017

Od 1 stycznia 2017 roku, czyli od wczoraj, wchodzi nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która znosi lukę prawną, pozwalającą nie oddać policjantowi prawa jazdy i tym samym uchronić się przed jego stratą.

Do końca minionego roku, kierowcy zatrzymani przez funkcjonariusza policji za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h, tracili prawo jazdy na okres trzech miesięcy, chyba, że wykorzystali lukę w prawie. W wielu przypadkach, nieoddanie policjantowi dokumentu pod pretekstem pozostawienia go w domu, pozwalało uniknąć jego utraty. Od wczoraj tej luki już nie ma.

Jeżeli nawet kierowca nie odda dokumentu policjantowi, starosta będzie miał prawo do wszczęcia postępowania administracyjnego, finalnie kończącego się zatrzymaniem uprawnień na trzy miesiące. Do zakończenia postępowania, kierowca będzie mógł kontynuować jazdę. Jednocześnie pozwala to walczyć w sądzie o swoje racje, jeżeli uzna się, że badanie prędkości nie było przeprowadzone prawidłowo.

Ponadto, nowe przepisy wyjaśniają jakim pojazdem można się poruszać po zatrzymaniu prawa jazdy. Od teraz nie będzie można kierować tylko i wyłącznie pojazdami mechanicznymi, a na przykład rowerem lub zaprzęgiem jak najbardziej. Do tej pory było to niejasne. Przypominamy, że jeżeli w okresie trzech miesięcy od zatrzymania prawa jazdy kierujecie pojazdem mechanicznym, narażacie się na wydłużenie tego okresu na kolejne trzy miesiące. Następna recydywa zakończy się cofnięciem uprawnień.

Kolejny nowy przepis stanowi, że starosta będzie mógł skierować na kurs reedukacyjny kierowców zatrzymanych pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Przypominamy także o przesunięciu terminu wprowadzenia bazy CEPiK 2.0, a tym samym nowych przepisów związanych m. in. z młodymi kierowcami. Kursy doszkalające i zielone listki wchodzą dopiero 4 czerwca 2018 roku.

CEPiK 2.0 zadebiutuje dopiero w 2018 roku

Pod koniec września tego roku informowaliśmy was o przesunięciu wprowadzenia w życie bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, która…

Zobacz również: Nowy Peugeot 308 SW i 308 GTi - podsumowanie serii testów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Pagani zapowiada Huayrę Roadster Tydzień w motorsporcie #4 Do kraju sprowadzono milion samochodów używanych BMW M1, które spędziło w garażu ostatnie 34 lata, zostanie przywrócone do świetności Władimir Putin sprzedaje swojego Pullmana Nowy koncept Infiniti zapowiada następcę QX50 Mini przedstawia swoją nową maszynę na Rajd Dakar Kochasz Alfę Romeo? Ten zegarek jest dla Ciebie Elektryczny Hyundai Ioniq wjeżdża do polskich salonów FCA sprzeda Alfę Romeo, aby spłacić długi? Ferrari 275 RW Competizione w szczegółach Wnętrze Audi R8 zmodyfikowane przez Neidfactor Elektryczny mikrobus Volkswagena zadebiutuje w Detroit Porsche podtrzymuje świąteczny klimat z Panamerą Executive Vanderhall Venice, czyli nowa propozycja w segmencie trójkołowców Trzecia generacja ładowarek Tesli naładuje Twój samochód w kilka minut Suzuki oficjalnie przedstawiło nowego Swifta (2017) Tydzień w motorsporcie #3 Wnętrze Porsche Cayenne w polskim wydaniu Prawie nowe Renault 5 Turbo II trafi na aukcję Oto Japończyk, który od 47 lat jeździ tą samą Toyotą Odświeżona Mazda 3 wjeżdża do polskich salonów Dartz prezentuje kolejne dzieło, od którego rozbolą Was oczy Volkswagen Golf R debiutuje w mocniejszym, odświeżonym wydaniu

Popularne w tym tygodniu:

Honda NSX odnaleziona w rosyjskim lesie. Właściciel zostawił ją tam specjalnie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Kłopoty Dębicy. Wadliwe opony Frigo 2 Koenigsegg z kolejnym rekordem. Agera RS najszybszym produkcyjnym samochodem na świecie Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia Pomiędzy Veloce a Quadrifoglio. Alfa Romeo Giulia może wkrótce dostać nową wersję Opel na francuskich częściach. Poznaliśmy szczegóły restrukturyzacji