Co to jest bieg jałowy?

Bieg jałowy jest to praca silnika bez żadnego obciążenia poza wewnętrznymi oporami.

fot. Marcin Łobodziński

Prace biegu jałowego określa się niekiedy mianem wolnych obrotów, ponieważ na biegu jałowym silnik pracuje na najniższych obrotach utrzymywanych bez jego obciążenia. Zazwyczaj jest to zakres w okolicach 700–900 obr./min. Za pracę w taki sposób w samochodach odpowiadają urządzenia regulujące dopływ mieszanki do cylindrów, np. silnik krokowy.

Błędem byłoby nazwanie biegiem jałowym takie same obroty jak na tym biegu, ale utrzymywane podczas jazdy. Nie można też powiedzieć, że biegiem jałowym jest hamowanie silnikiem czy też jazda po płaskiej powierzchni bez dodawania gazu, choć tu rzeczywiście za ruch pojazdu odpowiadają głównie obroty biegu jałowego. Można też pomylić bieg jałowy silnika z biegiem neutralnym skrzyni biegów, czyli tzw. luzem.

Zobacz również: Nowy Peugeot 308 SW i 308 GTi - podsumowanie serii testów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić?

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela