Co to jest silnik wolnossący?

Silnik wolnossący to typ motoru spalinowego, niewyposażonego w doładowanie, zasilanego w powietrze wyłącznie dzięki różnicy ciśnienia między komorą spalania w suwie ssania a ciśnieniem atmosferycznym w otoczeniu.

5,2-litrowy wolnossący silnik V8 Forda montowany w Shelby GT350 i GT350R. Jest to najmocniejsza jednostka wolnossąca w historii tego producenta - rozwija 533 KM bez doładowania.

5,2-litrowy wolnossący silnik V8 Forda montowany w Shelby GT350 i GT350R. Jest to najmocniejsza jednostka wolnossąca w historii tego producenta - rozwija 533 KM bez doładowania.

Silniki wolnossące określa się także potocznie mianem atmosferycznych. Można też spotkać się ze skrótowym określeniem N/A, które pochodzi od angielskiego naturally aspirated.

W silnikach spalinowych podczas napełniania komory spalania, zasysane jest z otoczenia powietrze, które z paliwem tworzy mieszankę paliwowo-powietrzną. W jednostkach doładowanych proces ten wspomagany jest przez sprężarkę, która wprowadza gaz pod ciśnieniem większym od tego, które panuje w otoczeniu. Silniki wolnossące nie są wyposażone w tego typu rozwiązanie, przez co do komory spalania trafia dawka powietrza, która została pobrana przez motor w wyniku zmniejszenia ciśnienia wewnątrz jednostki.

Silniki wolnossące występują zarówno w wariancie wysokoprężnym, czyli w dieslach, jak i w odmianie o zapłonie iskrowym, czyli w jednostkach benzynowych. Współcześnie w samochodach produkowanych seryjnie nie stosuje się już jednak typu ZS bez doładowania. W sprzedaży silniki wolnossące oferowane są już jedynie w wersji benzynowej.

By zwiększyć moc silnika spalinowego, zaczęto stosować wspomniane już doładowanie, w formie turbosprężarek oraz sprężarek napędzanych mechanicznie przez silnik. Dzięki temu motor spalinowy otrzymuje znacznie większą objętość powietrza w jednostce czasu, niż w sytuacji, w której pobiera ją ona w suwie ssania.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Zobacz więcej artykułów z serii: Silnik

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Ekojazda w firmach - czy to możliwe? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie? Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy? Błędy popełniane podczas montażu samochodowej instalacji gazowej Jak wymienić świece zapłonowe? Co to jest asystent hamowania (BAS)? Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru [cz. 2] BMW, Audi, Mercedes - sprawdzamy wartość rezydualną segmentu premium [cz. 2] BMW, Audi, Mercedes - sprawdzamy wartość rezydualną segmentu premium [cz. 1] Co oznacza kolor spalin w dieslu? Jak nie zapłacić mandatu z fotoradaru [cz. 1] Wartość rezydualna, czyli za ile sprzedamy auto [cz. 2] Jak działa turbosprężarka i po co jest w samochodzie?

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela