Co wolno, a czego nie wolno robić w samochodzie podczas jazdy?

To, że podczas jazdy nie wolno nam używać telefonu komórkowego trzymając go w ręku wie niemal każdy kierowca. A czego jeszcze przepisy o ruchu drogowym nie pozwalają nam robić w trakcie jazdy autem? Być może zdziwicie się jak wiele można robić…

Zacznijmy od dość ogólnego zapisu zawartego w art. 60 ustawy „Prawo o ruchu drogowym” mówiącym o tym, czego zabrania się kierującemu pojazdem. Ust. 1 w brzmieniu: „Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim” można interpretować bardzo różnie, a co więcej, różnie mogą go interpretować funkcjonariusze drogówki. W zasadzie każda czynność, która nie spodoba się kontrolującym policjantom może się kwalifikować do tego przepisu, ale zaglądając w taryfikator mandatów okazuje się, że grozi za to mandat 200 zł bez punktów karnych.

Telefon nie, gazeta tak

Mandat w tej samej kwocie grozi za „korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem” i do owych 200 zł trzeba doliczyć jeszcze 5 punktów karnych. I w tym miejscu dochodzimy do pewnego paradoksu, bo o ile z telefonu komórkowego korzystać nam nie wolno, to już z nawigacji czy radia CB, którego mikrofon również trzymamy w ręku jak najbardziej wolno, w myśl art. 42 Konstytucji RP: „odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia”. Na upartego, policjant może nam najwyżej zakwestionować legalność radia CB, ale to już zupełnie odrębny temat. Idąc dalej tym tokiem rozumowania i w zgodzie z Konstytucją, przepisy nie zabraniają nam również czytać gazety czy książki.

Czytanie gazety i popijanie kawy nie jest zabronione w polskim prawie

W tym miejscu widać, że przepisy są skonstruowane w sposób nieprzemyślany, bo czym różni się czytanie SMS-a od czytania książki? A przecież dzisiejsze smartfony mają wiele innych funkcji niż tylko te podstawowe, zarezerwowane dla telefonów komórkowych. Bywają również odtwarzaczem muzyki, który może być źródłem dźwięku w samochodzie, dzięki podłączeniu go przewodem lub poprzez bluetooth. I tu znów warto zauważyć pewien paradoks – posługiwanie się odtwarzaczem w telefonie jest teoretycznie zabronione, ponieważ jest to równoznaczne z trzymaniem telefonu w ręku i korzystaniem z niego, natomiast można się już posługiwać przenośnym odtwarzaczem muzyki jeżeli nie jest telefonem!

Prawo zezwala na korzystanie ze wszystkiego w aucie poza telefonem

Oczywiście polskie prawo zezwala na korzystanie z telefonu i prowadzenie rozmowy, a nawet odczytywanie wiadomości tekstowych jeżeli telefon jest podłączony w jakiś sposób do systemu głośnomówiącego lub infotainment samochodu. Wówczas możemy robić wszystko to, na co pozwala samochód, byle bez dotykania telefonu. Co ciekawe, policjant nie może nam wręczyć mandatu, jeżeli korzystamy z zestawu słuchawkowego podłączonego do telefonu. A jeżeli chcemy słuchać w ten sposób muzykę? Nic nie stoi na przeszkodzie. Nie ma przepisu, który zabraniałby korzystania ze słuchawek w jakimkolwiek celu. Tak jak nie ma przepisu mówiącego o tym, jak głośno można słuchać muzyki w radioodtwarzaczu samochodowym, byle tylko nie zakłócać spokoju publicznego. Za to grozi już 300-złotowy mandat karny.

Prowadzenie auta z kończyną w gipsie

Założenie gipsu na rękę czy nogę nie jest jednoznaczne z utratą uprawnień do kierowania pojazdem

Często kierowcy poszkodowani w wypadku mają wątpliwości co tego, czy mogą prowadzić samochód z ręką lub nogą w gipsie. W polskim prawie nie ma ściśle określonych przepisów mówiących coś na ten temat, ale oczywiście policjant może taką sytuację zakwalifikować pod wspomniany na początku art. 40. Może też zakwestionować sprawność psychofizyczną kierowcy do prowadzenia pojazdu. Podczas jazdy należy trzymać przynajmniej jedną rękę na kierownicy, a więc złamanie tylko jednej nie odbiera nam prawa do prowadzenia pojazdu. Zdecydowanie lepiej posiadać wówczas samochód z automatyczną skrzynią biegów, do którego prowadzenia wystarczy jedna ręka i jedna noga. Natomiast jest duże ryzyko o uniemożliwieniu nam dalszej jazdy, jeżeli posiadamy samochód z przekładnią manualną i nie możemy sprawnie operować pedałem sprzęgła i drążkiem zmiany biegów. A co jeżeli nogi są sprawne, a na nogach mamy klapki lub szpilki? O tym przepisy również nic nie mówią, a zatem dopuszczają prowadzenie auta w taki sposób, a nawet pozwalają na prowadzenie boso. Oczywiście jesteśmy dalecy od twierdzenia, że taka jazda jest bezpieczna. A skoro już zahaczyliśmy o szpilki, czyli tematy kobiece, to warto wspomnieć, że poprawianie czy tworzenie makijażu podczas jazdy również nie jest zabronione.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Jedzenie i picie w samochodzie

Dziś niemal na każdej stacji benzynowej znajdują się hot dogi i prędzej należy się spodziewać braku paliwa niż czegoś do zjedzenia. Co mówią przepisy o spożywaniu posiłku w samochodzie? Okazuje się, że coś mówią, ale z art. 63 ust. 5 wynika, że dotyczy to tylko kierowców zawodowo przewożących osoby: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”. A zatem można wyciągnąć jasny wniosek, że zarówno kierowca ciężarówki jak i samochodu osobowego nie pełniącego funkcji taksówki może spokojnie jeść hot doga podczas jazdy. Oczywiście do spożywania posiłku kwalifikuje się również picie, a co z piciem alkoholu?

Takiego zachowania oczywiście nie pochwalamy, ale jest ono dopuszczalne nawet podczas jazdy - od warunkiem, że ilość stężenia alkoholu we krwi nie osiągnie wartości 0,2 promila

Wiadomo, że jazda zarówno w stanie po spożyciu*, a tym bardziej w stanie nietrzeźwości* jest surowo karana. Jednak nie każdy może zdawać sobie sprawę z faktu, że picie alkoholu jako czynność nie jest zabronione nawet podczas kierowania pojazdem. Tylko kierowanie pojazdem z zawartością od 0,2 promila alkoholu we krwi jest zabroniona i karana**. Tymczasem pasażerowie mogą już bez problemu spożywać alkohol w dowolnej ilości, ale policjant kontrolujący taki pojazd na 100 procent sprawdzi trzeźwość kierującego i na pewno zabroni dalszej jazdy jeżeli stwierdzi, że zachowanie pasażerów zagraża bezpieczeństwu jazdy. Policjant nie może też ukarać nikogo, nawet siedzącej za kierownicą osoby spożywającej alkohol i będącej pod jego wpływem w zaparkowanym samochodzie, w miejscu do tego przeznaczonym.

Seks w samochodzie

No i na koniec zostawiliśmy sobie prawdziwą wisienkę na torcie, czyli seks w aucie. Nietrudno się domyślić, że i tej kwestii nie porusza Prawo o ruchu drogowym. Jest jednak przepis mówiący o tym, ale jego interpretacja może być różna. Mowa o art. 140 „Kodeksu wykroczeń” w następującym brzmieniu: „Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.” Kluczowe jest tu rzecz jasna pojęcie „publicznie” ponieważ sam samochód nie jest miejscem publicznym, natomiast miejsce w którym się znajduje zwykle tak, a podczas jazdy już niemal zawsze.

Te rzeczy najlepiej robić na postoju i nie w miejscu publicznym

Podsumowując, z wyżej wymienionych czynności dla większości kierowców prawo zabrania jedynie korzystania z telefonu komórkowego, a z niewymienionych również jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Wszystkie inne „występki”, które z pewnością wpływają negatywnie na bezpieczeństwo jazdy są w świetle prawa legalne.

*stan po spożyciu to zawartość alkoholu we krwi w ilości od 0,2 do 0,5 promila, natomiast powyżej 0,5 promila to stan nietrzeźwości
**dotyczy również środków odurzających

Redakcja nie odpowiada za skutki dopuszczalnych prawem zachowań opisanych w artykule. Artykuł miał na celu pokazanie jedynie przepisów mówiących o dozwolonych i niedozwolonych czynnościach, jakie można lub których nie można wykonywać podczas jazdy samochodem.

Nowy taryfikator mandatów na rok 2015 / 2016

Ostatnie zmiany w Prawie o ruchu drogowym i zmiany w taryfikatorze mandatów wywołały sporo zamieszania i łatwo się w tym wszystkim pogubić….

Zobacz więcej artykułów z serii: Prawo i przepisy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Napędy i zawieszenia crossoverów i SUV-ów – dlaczego nie nadają się do jazdy w terenie? Samochody z silnikami do jazdy na krótkich dystansach i możliwością montażu taniej instalacji LPG Systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy – kiedy i jak działają oraz czy warto im zaufać? Negatywne skutki eksploatacji samochodu na krótkich dystansach Wewnątrzzbiornikowe, niskociśnieniowe pompy paliwa – zasada działania i przyczyny awarii Elektroniczna kontrola oleju – czy warto jej zaufać? Olej w układzie klimatyzacji - czym smarowany jest kompresor? Czy samochodowa instalacja gazowa jest bezpieczna podczas wypadku? Jak poprawnie spakować się na dłuższy wyjazd? Przegląd polskiego rynku hybryd - poradnik kupującego [cz.2] Przegląd polskiego rynku hybryd - poradnik kupującego [cz.1] Nowe samochody z prywatnego importu – przegląd rynku samochodów z USA Sprężarka klimatyzacji – do czego służy i dlaczego się psuje? Krzyżaki wału napędowego – budowa i eksploatacja Zalety i wady klimatyzacji samochodowej Punkty karne za wykroczenia drogowe 2015 / 2016 Wpływ sposobu eksploatacji samochodu na zużycie paliwa – test specjalny [część 1] Nowy taryfikator mandatów na rok 2015 / 2016 Jak serwisować hamulce bębnowe?

Popularne w tym tygodniu:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Czy olej mineralny ma jeszcze rację bytu? Można go stosować w kilku sytuacjach WP Pomaga: atrakcyjne auto segmentu B w cenie podstawowego kompaktu