Płać mandat albo przechowuj punkty - nowy pomysł MSW

Płać mandat albo przechowuj punkty - nowy pomysł MSW

Płać mandat albo przechowuj punkty - nowy pomysł MSW
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl
Marcin Łobodziński
13.05.2014 17:19, aktualizacja: 14.05.2014 10:46

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest zaniepokojone niską ściągalnością opłat za mandaty. Ponad połowa Polaków nie płaci ich dobrowolnie. Niedługo może się to zmienić.

W Polsce przeciętny mandat to 200-300 zł, więc na tle krajów zachodnich kary nie są wysokie. Kierowcy bardziej niż kar finansowych boją się punktów karnych. Uzbieranie większej ich liczby staje się ryzykowne i grozi utratą prawa jazdy. MSW wymyśliło, jak powiązać punkty z mandatami, aby Polacy te ostatnie płacili. Otóż już niedługo kierowcom niepłacącym mandatów punkty karne nie będą znikały po roku, ale zostaną na koncie do momentu uregulowania płatności.

Aby nowa ustawa weszła w życie, najpierw musi ruszyć nowy system CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), do którego będą trafiać punkty karne za wykroczenia rejestrowane przez policję i fotoradary należące do ITD i straży miejskich.

MSW zaczęło prace nad projektem na wniosek Ministerstwa Finansów, które z kolei powołuje się na raport NIK:

"Jedynie ok. 47 proc. ukaranych mandatami decyduje się na dobrowolną ich zapłatę, a ok. 23 proc. należności zostaje wyegzekwowane przez organy egzekucyjne. Pozostałe należności (tj. ok. 1/3) są w wysokim stopniu zagrożone przedawnieniem wykonania kary. Sytuacja ta dotyczyła w szczególności kar nałożonych na osoby wielokrotnie już ukarane mandatami, które nie ukończyły 35 roku życia (w tym będące na utrzymaniu rodziców), a także na osoby, które nie posiadały ustalonych źródeł dochodów, w stosunku do których podejmowane działania egzekucyjne miały ograniczoną skuteczność. Znacząca skala przypadków, w których pomimo zaangażowania organów państwa, nie doszło do wyegzekwowania nałożonych kar, utrwala w części społeczeństwa przekonanie o braku nieuchronności ich wykonania. Powyższy stan jest szczególnie niepokojący w obliczu planowanego zwiększenia wpływów do budżetu m.in. poprzez zwiększenie liczby wystawianych mandatów karnych, a także rozważanej rozbudowy systemu nadzoru nad kontrolą prędkości pojazdów".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)