Zakaz wjazdu diesli do Rzymu. Włoska stolica walczy o jakość powietrza

Zakaz wjazdu diesli do Rzymu. Włoska stolica walczy o jakość powietrza

Właściciele starszych diesli nie wjadą już do centrum włoskiej stolicy.
Właściciele starszych diesli nie wjadą już do centrum włoskiej stolicy.
Źródło zdjęć: © fot. FaceToFace/REPORTER/East News
Aleksander Ruciński
04.11.2019 09:53, aktualizacja: 22.03.2023 17:30

Rzym dołącza do grona europejskich miast, które wypowiadają wojnę starym dieslom. Samochody zasilane olejem napędowym niespełniające co najmniej normy Euro 3 nie mogą wjeżdżać do centrum włoskiej stolicy. Kary za złamanie zakazu są wysokie.

Szacuje się, że tylko w "wiecznym mieście" zarejestrowanych jest 230 tysięcy pojazdów, których dotyczą nowe przepisy. Oznacza to, że ich kierowcy w dni powszednie będą musieli przesiąść się do komunikacji miejskiej. Jeśli tego nie zrobią i wjadą starym dieslem do centrum miasta lub przyległych mu dzielnic, zapłacą mandat w wysokości od 168 do 679 euro (700-2900 zł).

Wysokie kary mają zniechęcić kierowców do korzystania z pojazdów zasilanych nieekologicznym napędem. Rzym od lat boryka się z problemem niezbyt czystego powietrza. Władze włoskiej stolicy liczą, że nowe regulacje pomogą zniwelować zanieczyszczenie i podniosą jakość życia mieszkańców. To duża zmiana, która kilka lat temu poprzedzona została zakazem ruchu dla jeszcze starszych silników objętych normą emisji spalin Euro 1 oraz Euro 2.

Nowe przepisy odczują w szczególności kierowcy pojazdów dostawczych i ciężarowych. Z myślą o nich władze Rzymu wprowadziły okres przejściowy obowiązujący do końca marca 2020 roku. W tym czasie samochody użytkowe będą objęte zakazem jedynie w godzinach 7.30-10.30 i 16.30-20.30, czyli wtedy, gdy występuje największe natężenie ruchu. Na ulgi mogą też liczyć osoby przewożące niepełnosprawnych i chorych. Cała reszta musi natomiast dostosować się do nowych regulacji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)