Poradniki i mechanikaZa mała mgła – mandat. Zasady korzystania ze świateł przeciwmgłowych

Za mała mgła – mandat. Zasady korzystania ze świateł przeciwmgłowych

Za nieuzasadnione używanie światła przeciwmgłowego należy się mandat
Za nieuzasadnione używanie światła przeciwmgłowego należy się mandat
Źródło zdjęć: © Fot. Jakub Tujaka
Jakub Tujaka
23.10.2018 14:00, aktualizacja: 30.03.2023 10:58

Zmieniła się pora roku i na drogach oraz ulicach pojawiło się zagrożenie. Kierowcy nagminnie nadużywają świateł przeciwmgłowych i oślepiają innych. Za łamanie przepisów grozi mandat w wysokości 200 zł i dwa punkty karne.

Poranne mgły i znacznie późniejsze wschody słońca ograniczają widoczność zza kierownicy, dlatego niektórzy decydują się używać oświetlenia przeciwmgłowego. A nic tak nie denerwuje w czasie jazdy, jak ktoś przed nami, kto nam świeci bez powodu. Zasady korzystania z tego wyposażenia są uregulowane przez prawo.

Kiedy trzeba używać świateł przeciwmgłowych

Światła przeciwmgłowe są fabrycznie montowane w każdym aucie homologowanym na europejski rynek. Legalnie można z nich korzystać kiedy widoczność spadnie poniżej 50 m. Najłatwiej to sprawdzić, po tym, że słupki przy drodze są rozstawione co 100 m.

Obserwują inne auto można oszacować, czy jest od nas oddalone o 50 m i jak dobrze je widać. W przypadku, jeśli nie jesteśmy w stanie zaobserwować nic oprócz przodu swojego samochodu i rozproszonego światła, to należy włączyć przeciwmgłowe i jechać bardzo ostrożnie.

Jeśli doskonale widać samochody bez świateł przeciwmgłowych, to używając tylnego z nich narażamy się na mandat w wysokości 200 zł, plus na nasze konto trafiają dwa punkty karne.

W przypadku, gdy wyjedziemy z obszaru na którym osiadła mgła i nie wyłączymy przedniego oświetlenia przeciwmgłowego i przyłapie nas na tym policjant, to należy się nam 100 zł mandatu i także dwa punkty karne.

Wszystko dlatego, że oślepiamy innych kierowców. Tylne światło przeciwmgłowe jest o wiele jaśniejsze niż światła pozycyjne. Takie oślepianie może skończyć się wypadkiem lub kolizją.

Co z przednimi światłami przeciwmgłowymi?

Przednie światła nie są montowane seryjnie. Często producenci zostawiają na nie miejsce w zderzaku, a jeśli klient zamówi dodatkowe oświetlenie, to zamiast zaślepek dostaje właśnie światła przeciwmgłowe. Regulacje prawne dotyczące przedniego oświetlenia przeciwmgłowego tłumaczą, kiedy można ich używać.

Otóż po pierwsze, zawsze muszą być włączone razem ze światłami mijania. Natomiast gdy tylko warunki przejrzystości powietrza się poprawią, oświetlenie to należy wyłączyć. Jest tylko jeden wyjątek.

Jeśli nocą jedziemy drogą, na której stoi znak A-3 (niebezpieczne zakręty) z tabliczką T-6 (droga kręta), to przednie światła przeciwmgielne mogą być włączone – nawet przy dobrej widoczności.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)