Poradniki i mechanikaWymiana intercoolera przy naprawie turbosprężarki

Wymiana intercoolera przy naprawie turbosprężarki

Intercooler w subaru
Intercooler w subaru
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Subaru
Marcin Łobodziński

08.08.2016 13:25, aktual.: 30.03.2023 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intercooler to jeden z elementów, które warto wymienić naprawiając układ doładowania. Jego oczyszczenie nie zawsze jest możliwe.

Każdy producent turbosprężarki czy chociażby warsztatu zajmującego się jej regeneracją, jako podstawę do uznania gwarancji wymienia odnalezienie przyczyny awarii poprzedniej turbosprężarki i jej usunięcie. Rzadziej mówi się o usunięciu skutków awarii turbo, a jest to m. in. zablokowanie intercoolera i zanieczyszczenie przewodów powietrznych.

Awarie turbosprężarki niekiedy kończą się dość gwałtownie, odrywają się fragmenty materiału z ruchomych części i opiłki, które przedostają się bezpośrednio do intercoolera i przewodów doprowadzających powietrze. Chłodnice powietrza doładowującego są z czasem zabrudzone od wewnątrz również olejem i innymi zanieczyszczeniami pochodzącymi bezpośrednio z silnika.

Stary układ turbosprężarka-intercooler współpracuje dobrze do momentu awarii jednego z nich. Gdy w systemie doładowania pojawia się nowe lub naprawione turbo, które generuje wyższe ciśnienie doładowania, stary intercooler może zostać mocniej przedmuchany i tym samym oczyszczony z drobinek metali czy oleju.

Oczywiście to wszystko trafi wprost do silnika, zatem nie uzyskamy pozytywnego efektu. Zatem brak wymiany chłodnicy doładowania przy wymianie turbosprężarki może być dużym błędem, również finansowym. Z uwagi na turbulatory wewnątrz rurek intercoolera, ewentualne płukanie starego może nie wydobyć z niego opiłków, oleju i sadzy.

Zanieczyszczony intercooler generuje także większe opory dla sprężarki, która w takiej sytuacji może nie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia doładowania, mierzonego za intercoolerem. Sama wymiana turbosprężarki co prawda przywróci sprawność silnikowi, ale może nie przywrócić mu oczekiwanych parametrów.

Doskonale wiedzą o tym mechanicy, którzy twierdzą, że wymiana fachowo przeprowadzona wymiana turbosprężarki kosztuje na przykład 1500 zł razem z częściami, a przy tym sugerują jak najszybszą sprzedaż samochodu. Fakt, rzeczywiście można wymienić turbo kosztujące 1000 zł płacąc 500 zł za robociznę, ale w takiej sytuacji to i my byśmy radzili jak najszybciej pozbyć się auta.

Wymianę intercoolera po właściwej diagnozie zaleca się również wtedy, gdy nastąpi:

  • spadek mocy silnika,
  • wzrost zużycia paliwa,
  • dymienie z układu wydechowego.
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)