Nawet 3000 zł mandatu. Dziś wielka akcja policji z nowym przepisem

Za większość wykroczeń względem pieszych kierowca zapłaci 1500 zł. Kwota ta jednak może zostać podwojona
Za większość wykroczeń względem pieszych kierowca zapłaci 1500 zł. Kwota ta jednak może zostać podwojona
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik

28.09.2022 06:51, aktual.: 13.03.2023 15:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ramach prowadzonej akcji w środę 28 września 2022 r. policja w całym kraju ze szczególną uwagą będzie przyglądała się okolicom przejść dla pieszych. Warto pamiętać, że wszystkie wykroczenia względem pieszych podpadają pod nowe prawo recydywy.

Jak wynika z raportu Komendy Głównej Policji, w 2021 r. niechronieni uczestnicy ruchu – a więc piesi, rowerzyści czy użytkownicy hulajnóg – stanowili aż 40 proc. ofiar wypadków drogowych. Do tego aż 23,5 proc. śmiertelnych ofiar w 2021 r. stanowili piesi. Co ważne, aż 72 proc. potrąceń pieszych wystąpiło z winy kierujących – zwykle samochodów osobowych. Nic więc dziwnego w tym, że policja postanowiła zadbać o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. W środę 28 września mundurowi prowadzą ogólnopolskie działania.

Jak informuje cytowany przez Polską Agencję Prasową Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, główną przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest nieustąpienie im pierwszeństwa na przejściu. "Podczas prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca, gdzie dochodziło do potrąceń" – zapowiedział policjant.

Czego należy się spodziewać? W ruch pójdą zapewne drony i policyjne wideorejestratory. Trzeba więc mieć świadomość, że nawet jeśli nie widać policji, można dostać mandat. Zgodnie z przepisami, zbliżający się do przejścia kierowca powinien zmniejszyć prędkość, by nie narażać na niebezpieczeństwo pieszych wchodzących na przejście i już na nim przebywających. Policja zapewne właśnie w okolicy przejść będzie więc sprawdzała prędkość kierujących.

Warto pamiętać, że ostatnio zmieniły się kary za wykroczenia względem pieszych. Od 1 stycznia 2022 r. nowy taryfikator mandatów przewiduje 1500 zł za każde przewinienie – nieustąpienie pierwszeństwa, wyprzedzanie na przejściu czy bezpośrednio przed nim, a także omijanie pojazdu, którego kierowca zatrzymał się, by przepuścić pieszych. To jednak nie wszystko.

Wystarczy chwila rozkojarzenia, aby doszło do tragedii
Wystarczy chwila rozkojarzenia, aby doszło do tragedii© Policja

Nowy taryfikator punktów karnych za każde z tych przewinień przewiduje 15 punktów karnych. Znikną one dopiero po dwóch latach od opłacenia mandatu. Co więcej, każde z tych naruszeń objęte jest obowiązującym od 17 września prawem recydywy. Osoba, która w ciągu dwóch lat popełni takie samo wykroczenie, przy powtórce zostanie ukarana mandatem o podwójnej wysokości – 3000 zł.

Według danych Komendy Głównej Policji, od początku roku na polskich drogach doszło do 1598 wypadków na przejściach dla pieszych (w analogicznym okresie 2021 roku – 1320; w 2020 roku – 1784). W ich wyniku zginęło 96 osób (2021 r. – 83; 2020 r. – 128), a 943 pieszych zostało rannych (2021 r. – 1280; 2020 r. – 1727).

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)