W październiku pojedziemy bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC. Takie są plany

Dowód rejestracyjni i potwierdzenie zakupu polisy OC nie będą już potrzebne w aucie
Dowód rejestracyjni i potwierdzenie zakupu polisy OC nie będą już potrzebne w aucie
Źródło zdjęć: © Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński

12.06.2018 10:33, aktual.: 14.10.2022 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 1 października będziemy mogli jeździć samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC. Takie są plany Ministerstwa Cyfryzacji, które obecnie zmaga się z potężną awarią systemu CEPiK.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z RMF FM powiedział, że ułatwienia dla kierowców wejdą w życie 1 października 2018 roku. W czerwcu zakończy rozmowy ze służbami, które mogą kontrolować kierowców, aby ci kilka miesięcy później mogli zostawić dokumenty w domu.

Przypominam, że nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym już weszła w życie i teoretycznie już moglibyśmy jeździć bez wspomnianych dokumentów, ale na chwilę obecną przepisów się nie stosuje. Będzie one obowiązywać, gdy Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0 zacznie działać bez zastrzeżeń.

Plany w obliczu wielkiej awarii

W związku z licznymi opóźnieniami, zwłaszcza w zakresie prac nad CEPiK-iem, ministerstwo będzie ogłaszało komunikaty, które mają być wydawane wtedy, gdy wszystko zacznie działać.

Obecnie resort zmaga się jednak z innym problemem – potężną awarią systemu informatycznego, który m.in. sparaliżował wydziały komunikacji. Nikt na chwilę obecną nie zna przyczyny, więc nie wiadomo kiedy system zostanie przywrócony do ładu. Jeżeli zamierzacie w tym tygodniu przerejestrować pojazd, czekajcie na informacje w tym temacie.

Poza problemami z rejestracją pojazdu, nie wyrobicie sobie także dowodu osobistego, nie zarejestrujecie dziecka w urzędzie, nie otrzymacie odpisów aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu. Niedostępne są też serwisy: obywatel.gov.pl, pz.gov.pl, cepik.gov.pl, epuap.gov.pl.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)