USA prawie jak Polska. Średni wiek samochodu w Stanach to 12 lat

Taki Ford F-250 Super Duty dziś ma już 12 lat.
Taki Ford F-250 Super Duty dziś ma już 12 lat.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Aleksander Ruciński

30.07.2020 08:15, aktual.: 22.03.2023 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polacy jeżdżą starymi autami? Może i tak, ale jak się okazuje, Amerykanie nie są w tej kwestii zauważalnie lepsi. Z badań przeprowadzonych przez IHS Markit wynika, że średni wiek aut w USA stale rośnie i na chwilę obecną wynosi dokładnie 11,9 lat.

Wieści, które docierają z Ameryki, są o tyle ciekawe, że jeszcze 10 lat temu średnia wieku aut w USA ledwie przekraczała 10 lat. Tamtejszy park maszynowy zauważalnie się starzeje. Do tego stopnia, że Stany niebawem dogonią w tej kwestii Polskę. Dla przypomnienia - średnia wieku samochodu nad Wisłą wynosi około 13 lat.

Dlaczego Amerykanie jeżdżą coraz starszymi samochodami? Powodów jest kilka, lecz największy wpływ na taki stan rzeczy może mieć stopniowe odchodzenie od prywatnych samochodów na rzecz komunikacji miejskiej, carsharingu czy innych usług transportowych jak np. Uber.

Kierowcy jeżdżą mniej, więc posiadane auta służą im dłużej. Kryzys finansowy spowodowany pandemią koronawirusa z pewnością przyczyni się do pogłębienia tej tendencji. "Spodziewamy się rychłego przekroczenia bariery 12 lat" - przewiduje Todd Campau w komunikacie opublikowanym przez organizację IHS Markit badającej rynek motoryzacyjny za Oceanem.

Co ciekawe, podobne tendencje można zauważyć także w Niemczech uchodzących za samochodowy wzorzec w Europie. Choć średnia wieku nadal nie przekracza tam 10 lat, w statystykach widać stopniowe starzenie się pojazdów naszych zachodnich sąsiadów.

Tymczasem w Polsce od lat obserwujemy odwrotny trend, bo na drogach pojawiają się coraz to młodsze auta. Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać, aż wyprzedzimy w tej kwestii USA, co wydaje się tylko kwestią czasu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także