Ubezpieczenie OC i AC – jak dokonać dobrego wyboru?

Ubezpieczenie OC i AC – jak dokonać dobrego wyboru?24.09.2021 08:02
Ubezpieczenie OC i AC – jak dokonać dobrego wyboru?
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera

Przepisy w polskim prawie mówią jasno: każdy samochód musi zostać objęty ubezpieczeniem OC. W przypadku AC sprawa nie jest tak jednoznaczna – można je mieć, ale nie jest to wymóg. Jest wiele kwestii na które powinniśmy zwrócić uwagę zanim podpiszemy umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie OC – jak wybrać?

OC jest ubezpieczeniem regulowanym przez ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych. Ubezpieczyciele mają obowiązek stosowania się do zawartych w niej przepisów, stąd też nie są w stanie zaoferować w standardowej ofercie nic, co mogłoby ich wyróżnić na tle konkurencji. W grę wchodzi kwestia ceny za plisę i ewentualnych opcji dodatkowych, które możemy dokupić.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewiduje pokrycie kosztów szkód, które z naszej winy zostały wyrządzone innemu uczestnikowi ruchu. Jego posiadanie jest więc ważne już nie tylko z uwagi na to, że jest zwyczajnie obowiązkowe. Wybierając je starajmy się jednak szczegółowo analizować każdą z ofert, aby przepłacić.

Ubezpieczenie AC – jak wybrać?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. Podejmując decyzję o jego wykupie, warto zastanowić się, co powinno ono obejmować i jakie są nasze potrzeby. W przeciwieństwie do OC u każdego ubezpieczyciela może mieć ono inny zakres.

Niektóre firmy oferują tzw. ubezpieczenie all risk, które jak sama nazwa wskazuje, powinno chronić auto od wszystkiego. Jednak ten typ oferty zawiera tzw. wyłączenia, czyli zdarzenia, których oferta nie obejmuje. Warto, więc wybierając ten rodzaj polisy, bardzo dokładnie zaznajomić się z tym załącznikiem.

Drugi typ ubezpieczeń AC to taki, który obejmuje jakiś konkretny zakres. W takiej sytuacji w warunkach ubezpieczenia podane będą zdarzenia, od których polisa będzie nas chroniła. Możemy zdecydować, od jakich sytuacji ochrona AC jest nam najbardziej potrzebna i taki zakres wybrać. Warto zwrócić uwagę również na cenę — ten sam zakres ubezpieczenia może się nią mocno różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wybierając zarówno ubezpieczenie OC, jak i ubezpieczenie AC warto przeanalizować dokładnie oferty poszczególnych ubezpieczycieli za pomocą porównywarek internetowych takich jak np. KioskPolis. Dzięki tego typu narzędziom możemy porównać propozycje różnych towarzystw ubezpieczeniowych bez konieczności wychodzenia z domu. W praktyce oznacza to, że możemy zestawić ze sobą usługi oferowane przez interesujące nas firmy – ich zakres, ceny, etc. Takie działanie sprawi, że będziemy mieli pewność dokonania właściwego wyboru skrojonego na miarę naszych potrzeb.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)