Toyota Supra Top Secret trafi na sprzedaż. Nietypowy silnik pod maską to tylko początek

Toyota Supra Top Secret trafi na sprzedaż. Nietypowy silnik pod maską to tylko początek

Wygląd Supry nie każdemu przypadnie do gustu. Obecność takiego bodykitu jest jednak w pełni uzasadniona
Wygląd Supry nie każdemu przypadnie do gustu. Obecność takiego bodykitu jest jednak w pełni uzasadniona
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Mateusz Lubczański
18.12.2017 15:13, aktualizacja: 14.10.2022 14:34

Szalona japońska konstrukcja - złota Toyota Supra firmy Top Secret – jest od lat legendą w światku tunerów. Zbudowana bez kompromisów, tylko po to, by osiągać jak najwyższe prędkości. Swego czasu Supra wraz ze swoim właścicielem postawiła drogówkę Wielkiej Brytanii w stan najwyższej gotowości. Teraz będzie można kupić ten wyjątkowy samochód.

Gdy tuning w grach pokroju "Need for Speed" ograniczał się do zmiany koloru nadwozia, a seria filmów "Szybcy i wściekli" pozostawała jeszcze w fazie roboczego projektu, Kazukiho "Smokey" Nagata był już znanym tunerem. To on stał za firmą Top Secret, która narodziła się podczas pracy po godzinach w firmie Trust (znanej z turbosprężarek GReddy). Jego chyba największym dziełem jest złota Toyota Supra, która oferowała możliwości Bugatti Veyrona, gdy ekipa z Volkswagena dopiero projektowała swój hipersamochód.

W 1997 roku Toyota wypuściła na rynek drugą generację modelu Century. Dostojna limuzyna miała pod maską pięciolitrowy silnik V12 o mocy 280 KM. "Smokey" Nagata widział jednak inne zastosowanie dla tej jednostki. Supra doczekała się nowego serca wyjętego z ultradrogiej, bo kosztującej wówczas ponad 100 tys. dol., limuzyny. Zaczął się skomplikowany proces podnoszenia mocy.

Obraz
© mat.prasowe

Jednostka V12 1GZ-FE otrzymała dwie sprężarki HKS GT2835 oraz system mokrego wtrysku podtlenku azotu. Pod koniec lat 90. nie było jednostki sterującej która obsłużyłaby tyle cylindrów, "Smokey” zdecydował się więc na dwa komputery HKS F-Con V Pro. Dzięki tym zmianom auto miało 930 KM i ponad 1000 Nm momentu obrotowego. Z racji swoich możliwości Supra otrzymała body kit G-Force marki Top Secret. Nie tylko poszerza on auto o 10 cm, ale sprawdza się przy wysokich prędkościach.

Ta Toyota Supra nie była wyłącznie egzemplarzem pokazowym, służącym do wystawiania na targach. W 1999 roku "Smokey" Nagata pojawił się w Wielkiej Brytanii, gdzie o 4 rano pędził 317 km/h. W deszczu. Kierowca został oczywiście aresztowany, spędził kilka dni w więzieniu i otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Zjednoczonego Królestwa. Supra, przynajmniej nieoficjalnie, osiągnęła największą prędkość na drogach publicznych w historii Wysp.

Obraz
© mat.prasowe

Może właśnie dlatego "Smokey" nie dał za wygraną i pojawił się w 2008 roku na torze Nardo, gdzie rozwinął prędkość 358,22 km/h. Czy Supra mogła pojechać szybciej? Oczywiście, lecz wymagałoby to zmian w przełożeniach skrzyni, bowiem silnik odciął zapłon przy obrotach na poziomie 7300 rpm.

Złota Toyota Supra Top Secred pojawiła się ostatnio na salonie samochodowym w Tokio w 2015 roku. Teraz będzie do nabycia na zbliżającej się, styczniowej aukcji podczas kolejnego motoryzacyjnego show w Tokio.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)